Polacy coraz chętniej oceniają lekarzy w Internecie

05 Grudnia 2017, 11:04

Aż 80 proc. pacjentów poszukuje informacji o lekarzu w Internecie, a 75 proc. sugeruje się opinią innych przy jego wyborze – wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez portal RankingLekarzy.pl. 

Najczęściej oceniamy ortopedów i ginekologów

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, użytkownicy portalu RankingLekarzy.pl najczęściej oceniają specjalistów ortopedów, spośród wszystkich lekarzy tej specjalizacji dostępnych w portalu aż 72 proc. otrzymało ocenę. Na drugim miejscu plasują się lekarze ginekolodzy, których zostało ocenionych 57 proc. ze wszystkich dostępnych w serwisie, a niewiele mniejszą grupą stanowią okuliści – w portalu znajdziemy opinie dla 40 proc. spośród wszystkich lekarzy tej specjalizacji.

Warszawiacy najchętniej oceniają personel medyczny

Przeprowadzone badania wskazują, że najbardziej zaangażowani w ocenę lekarzy są użytkownicy z Warszawy, ma to również przełożenie na wysokość wystawionych przez nich opinii. Warszawa jest miastem, w którym odszukamy najwięcej wysoko ocenianych, godnych polecenia lekarzy – aż 1882 specjalistów ze stolicy otrzymało taką opinię od internautów. Zaangażowanych w ocenę lekarzy internautów odszukamy także w Lublinie. Tu szczególną uwagę zwraca ocena endokrynologów – najwyżej oceniany lekarz tej specjalności posiada aż 167 opinii.

Co jest ważne dla pacjentów?

Jak się okazuje, niezwykle istotne jest to, czy lekarz jest uprzejmy – ta postawa została oceniona najlepiej u 40 proc. lekarzy znajdujących się w rankingu. Pod tym względem najwyżej oceniani są pediatrzy – taką opinię uzyskało 1386 lekarzy tej specjalności. Na uwagę zasługują również okuliści – zdaniem 72 pacjentów to właśnie lekarz tej specjalności z Wrocławia jest najbardziej uprzejmy.

Na wyróżnienie, zdaniem internautów, zasługuje również fakt, czy lekarz potrafi wytłumaczyć chorobę. W tej kategorii pozytywną opinię otrzymało 35 proc. lekarzy, a najlepiej zostali ocenieni stomatolodzy, którzy uzyskali aż 2764 opinie oraz lekarze interniści z liczbą 1741 pozytywnych komentarzy. Z kolei najlepiej tłumaczących logopedów znajdziemy w Sierakowicach, gdzie lekarza tej specjalizacji doceniło aż 92 pacjentów.

Izba Lekarska sceptyczna wobec internetowych rankingów lekarzy

We wrześniu tego roku, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Maciej Hamankiewicz wysłał pismo do członków NRL w związku z informacjami na temat „niezgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych lekarzy i lekarzy dentystów” przez podmioty prowadzące serwisy internetowe. 

M. Hamankiewicz powołał się na postępowanie, w wyniku którego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w sprawie niezgodnego z prawem przetwarzania danych osobowych przez spółkę w serwisie internetowym, z powodu błędów formalnych, polegających na niewyjaśnieniu wszystkich istotnych okoliczności sprawy.

Szef NRL zwrócił się do jednego z portali prowadzących ranking lekarzy z wnioskiem o zamieszczenie w widocznym i łatwo dostępnym miejscu, informacji o sposobie i formie zgłaszania wniosków o usunięcie wpisów dotyczących lekarzy i lekarzy dentystów, którzy nie mają zawartej umowy ze spółką.

AS

Źródło: mat/pras

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Interpretacja społeczna Czwartek, 14 Grudnia 2017, 13:39
W trosce o jakość Hamankiewicz powinien wspierać takie inicjatywy, a nie jest dusić i straszyć ich twórców. Jak zwykle źle pojęta solidarność zawodowa.