Ubezpieczeni będą płatnie omijać kolejki. NHS "nie wyrabia"

06 Grudnia 2017, 14:58

Prywatna firma z branży zdrowotnej wysłała listy do setek lekarzy pierwszego kontaktu, przedstawiając cennik świadczeń, które mogliby zaoferować swoim pacjentom chcącym ominąć kolejki i ograniczenia w leczeniu w ramach NHS. Czy to zapowiedź wprowadzenia współpłacenia do brytyjskiej służby zdrowia?

Firma Care UK , która prowadzi dziewięć ośrodków oferujących leczenie w ramach NHS zadeklarowała, że ​​zamierza wykorzystać czas wolny lekarzy na świadczenie płatnych usług medycznych, począwszy od prostych zabiegów, po wymianę stawu biodrowego. Firma twierdzi, że ​​testowała system w dwóch ośrodkach w zachodniej Anglii.

Płatne zabiegi są oferowane w centrum leczenia Emersons Green w pobliżu Bristolu i w drugim centrum w Devizes w Wiltshire. Lista oferowanych zabiegów waha się od usuwania woskowiny (160 funtów) po wymianę stawu biodrowego za niecałe 9 tys. funtów. 

Współpłacenie - za i przeciw

Informacja zaalarmowała niektórych lekarzy i ekspertów ochrony zdrowia, którzy obawiają się, że jest to kolejny przykład „pełzającej” prywatyzacji w służbie zdrowia. Mike Campbell z „Protect Our NHS" powiedział: "Całkowicie błędne jest zachęcanie doświadczonych lekarzy rodzinnych do polecania swoich pacjentów prywatnej firmie, w której pacjenci będą płacić, kiedy powinni otrzymać darmowe leczenie w ramach NHS”. Ale są też zwolennicy takiego rozwiązania, którzy twierdzą, że w ten sposób uda się nieco rozładować kolejki pacjentów oczekujących na zabiegi.

Decyzja o współpłaceniu należy do pacjentów

Care UK podało, że lekarze nie otrzymali żadnej finansowej zachęty do kierowania pacjentów na płatne zabiegi, a ich decyzje są oparte wyłącznie na potrzebach klinicznych. Ponadto firma przestrzegała rygorystycznych wytycznych prawnych, aby upewnić się, że prośba o płatną opiekę jest inicjowana przez pacjenta.

Care UK ma bliskie powiązania z NHS. Wygrała kontrakty o wartości setek milionów funtów i zapewnia szereg usług finansowanych przez NHS dla placówek medycznych w Anglii. Obejmują one centrale telefoniczne NHS 111, przychodnie lekarskie, ośrodki diagnostyczne i ośrodki leczenia oraz usługi opieki zdrowotnej w więzieniach.

AS

Źródło: theguardian.com

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz