B.Piecha: Morawiecki ma biznesowe spojrzenie na zdrowie

08 Grudnia 2017, 11:27

Krytyczny stosunek do ustawy o sieci szpitali czy zmian na rynku aptek jest najlepszym dowodem na to, że Mateusz Morawiecki ma nieco inne spojrzenie na ochronę zdrowia niż Ministerstwo. O to, co oznacza zmiana na fotelu premiera w kontekście reformy zdrowotnej, zapytaliśmy byłego wiceministra zdrowia w poprzednim rządzie PiS, obecnie posła w Parlamencie Europejskim Bolesława Piechę. 

- Premier Mateusz Morawickie ma inne spojrzenie na zdrowie – bardziej biznesowe – mówi w rozmowie z nami Bolesław Piecha. - Ale to spojrzenie biznesowe trzeba złożyć z wrażliwością społeczną, bo przecież ochrona zdrowia na tej wrażliwości społecznej bazuje. Myślę, że Mateuszowi Morawieckiemu jej nie brakuje – dodaje były wiceminister zdrowia.

Impuls dla innowacji w zdrowiu

- Myślę, że ta zmiana będzie też pewnym impulsem do innowacji w ochronie zdrowia. Sądzę też, że pan premier ma świadomość, że kapitał ludzki jest jednym z najważniejszych przyczynków do rozwoju, innowacji i efektów ekonomicznych – także w sektorze ochrony zdrowia – podkreśla Bolesław Piecha.

Pytany o trudną sytuację w kontekście protestów pracowników medycznych, w tym trwającego od wielu tygodni konfliktu rządu z rezydentami, B. Piecha wyjaśnia: - Niepokoje społeczne, w tym miedzy innymi w służbie zdrowia są zawsze. To działa trochę na zasadzie sinusoidy. Powołanie Mateusza Morawieckiego może być jednak nowym impulsem do ustabilizowania obecnej sytuacji - dodaje.

Czy będą zmiany w MZ?

Były wiceminister zdrowia w rządzie PiS nie chce się wypowiadać na temat losów ministra Konstantego Radziwiłła w związku ze zmianą na stanowisku premiera. Nie jest jednak tajemnicą, że współpraca między Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Zdrowia bywała momentami trudna. Było tak między innymi w przypadku ustawy o sieci szpitali, płacach minimalnych w ochronie zdrowia, jak i tzw. apteki dla aptekarza. Na razie wiadomo jednak, że przez kilka najbliższych tygodni zmian w poszczególnych ministerstwach nie będzie.

AS

Foto: FB

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

mexyk Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 16:39
Kuba Szulc też miał, nawet lepsze