Szpitale nie zapłacą grzywny za brak informacji o zdarzeniach niepożądanych

08 Grudnia 2017, 12:21

Ministerstwo Zdrowia dementuje informację, że w projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej są zapisy umożliwiające nałożenie kary grzywny za nieprzekazywanie Agencji Monitorowania Jakości informacji o zdarzeniach niepożądanych. Jak wyjaśnia MZ, nieprawdziwa jest też informacja o szerokiej dostępności danych o zdarzeniach przez stronę internetową Agencji.

Poza akredytacją i autoryzacją w opiece zdrowotnej, zmianami w zakresie monitorowania zdarzeń niepożądanych, projekt ustawy o jakości zawiera też regulacje dotyczące oceny skuteczności leczenia na podstawie rejestrów medycznych. Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, projekt stanowi szansę na wprowadzenie rozwiązań z zakresu zarządzania jakością w opiece zdrowia, które w niektórych krajach (np. Dania, Szwecja, Holandia) funkcjonują już od wielu lat i przynoszą pozytywne zmiany w funkcjonowaniu systemów opieki zdrowotnej.

Główny cel projektowanej ustawy o jakości w opiece zdrowotnej

Jak wskazuje MZ, najważniejszym celem przygotowanego projektu ustawy jest wdrożenia rozwiązań w zakresie zarządzania jakością w opiece zdrowotnej, związanych między innymi z:

  • analizą zdarzeń niepożądanych,
  • konstruktywną analizą działalności leczniczej przez same szpitale,
  • wyciąganiem wniosków z analiz.

Ma się to przełożyć na poprawę praktyki medycznej, a w konsekwencji – bezpieczeństwo pacjentów i personelu

AS

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Piter Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 9:21
Każda kara nałożona na szpital oznacza odebranie pieniędzy na leczenie pacjentów. Czy ktoś to dobrze przemyślał..?
Katarzyna Sobota, 09 Grudnia 2017, 11:40
Jak zwykle kłamstwo, proszę przeczytać ustawę uważnie, może być interpretowana w dowolny sposób. Mam nadzieję, że GIODO jednak się tym zajmie, tak samo jak TK, który powinien przyjrzeć się tej trefnej ustawie.