Lekarze rodzinni z PPOZ krytycznie o „funduszu szczepionkowym”

11 Grudnia 2017, 10:21

Lekarze rodzinni z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia negatywnie ocenili pomysł Ministerstwa Zdrowia dotyczący utworzenia specjalnego funduszu, z którego finansowane miałoby być leczenie ewentualnych powikłań poszczepiennych. Kilka dni temu zakończyły się konsultacje do projektu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

„Negatywnie oceniamy tworzenie funduszu kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych” – piszą w uwagach do projektu ustawy lekarze rodzinni z PPOZ i jednocześnie pytają Ministerstwo Zdrowia czy zamierza tworzyć fundusze kompensacyjne także dla innych grup lekowych dopuszczonych do stosowania w Polsce, „ w wyniku których może i czasami dochodzi do odczynów niepożądanych”. Lekarze jako przykład podają antybiotyki.

Wrośnie liczba postępowań cywilnych

Ich zdaniem przy takiej regulacji prawnej pojawia się ryzyko, „że nazbyt łatwe przyznawanie owych świadczeń spowoduje, że liczba następczych postępowań cywilnych wrośnie, tym bardziej że sporządzona opinia czy decyzja o świadczeniu będzie mogła być wykorzystania w takim postępowaniu”.

Uwagi do projektu MZ ma też Naczelna Rada Lekarska

Naczelna Rada Lekarska uważa za zasadne wprowadzenie możliwości wykluczenia członka Zespołu Opiniodawczego Funduszu Kompensacyjnego Narodowego Programu Szczepień Ochronnych z uwagi na konflikt interesów. W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej należałoby też sztywno określić wysokość wpłat do funduszu, bez konieczności każdorazowego określania ich wysokości.

Za powikłania poszczepienne zapłacą firmy. Ile?

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Zdrowia, Fundusz będzie finansowany ze środków wpłacanych przez firmy farmaceutyczne. Wysokość tych wpłat ma być określana przynajmniej raz na dwa lata w rozporządzeniu ministra zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów. Ma być to kwota nie wyższa niż 2 proc. wartości brutto umowy.

Odszkodowanie wyniesie  maksymalnie 70 tys. zł, a jego wysokość będzie zależna od czasu hospitalizacji (min. 14 dni). Jak podaje MZ, faktyczna liczba NOP w ubiegłych latach wynosiła od 3 do 8 przypadków rocznie. Resort nie wyklucza jednak, że liczba zarejestrowanych przypadków powikłań zwiększy się w związku z powstaniem funduszu. 

Wszystkie uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz niektórych innych ustaw można przeczytać tutaj.

AS

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

14 komentarzy

domino Środa, 13 Grudnia 2017, 8:23
jakie dwa tygodnie w szpitalu? a co z dziecmi ktore nagle traca mowe chodzenie i wpadaja w swoj swiat, przeciez to wszystko w domu sie dzieje! cholerna biala mafia, ale juz niedlugo, rzucaja sie ostro bo wiedza ze ich KONIEC NASTAL TERAZ!
rozczarowany Wtorek, 12 Grudnia 2017, 18:36
Żadne pieniądze nie zrekompensują utraty zdrowia,precz od Polskich dzieci.
ABCD Wtorek, 12 Grudnia 2017, 12:35
To jest skandal!!!!!Nop-ów się nie zgłasza bo lekarze tego nie robią nawet przy wystąpieniu ciężkich nop-ów jak drgawki płacz mózgowy bo mają zakaz.Fundusz niech sobie radziwił wsadzi w cztery litery!!!DOŚĆ trucia dzieci i tylko dobrowolność.To rodzice decydują o dzieciach a nie minister i to co robią jest łamaniem prawa człoieka i konstytucji
BBB Wtorek, 12 Grudnia 2017, 9:20
Kto z nich pamięta przysięgę Hipokratesa? Nie mówiąc o innych jego stwierdzeniach ... ŻAŁOSNE ...
annbell090 Wtorek, 12 Grudnia 2017, 8:56
3 do 8 przypadków NOP w POLSCE?! Ja osobiście znam 3 takie przypadki ... :| Nie chcą funduszu odszkodowawczego to niech biorą odpowiedzialność za to co robią dzieciom osobiście. Niech płacą z własnej kieszeni!
dzidek Wtorek, 12 Grudnia 2017, 12:10
znam tych POP-ów (pożądane odczyny poszczepienne, pożądane przez farmację) dużo więcej, i zwłaszcza tych nie zgłoszonych - u moich dzieci różnego kalibru więcej jak 8 - trójka dzieci kilka nopów na każde. Gdyby ktoś opracował statystyki na podst moich dzieci wyszło by mu kilkaset procent nopow u zaszczepionych dzieci... niech ich piekło pochłonie
Aaaa Wtorek, 12 Grudnia 2017, 8:49
Nie zwiększy sie liczba zglaszanych powikłań z powodu powstania funduszu tylko dlatego ze te powiklania poszczepienne nie byly rejestrowane na bierzaco i nie kfalifikowane jako nop a obiawy były do kfalofikacji
Mikaela Wtorek, 12 Grudnia 2017, 8:35
No, faktyczna liczba NOP jest NA PEWNO dużo wyższa, niż sugeruje MZ. Lekarze czemuś nie chcą ich zgłaszać.Wiem o przynajmniej jednym, nie zgłoszonym przez panią doktor z mojej miejscowości. Gdyby były odszkodowania, ludzie pilnowaliby bardziej zgłaszania powikłań poszczepiennych, choć i teraz zdarza się czasem walka z lekarzem, który oczywiście wie lepiej, ze to nie powikłanie tylko KOINCYDENCJA
Lena Wtorek, 12 Grudnia 2017, 8:29
Ja nie wiem skąd te statystyki. To kłamstwo w żywe oczy . Niech sobie ten fundusz wsadzą i albo wprowadza dobrowolne szczepienia, albo ogranicza kalendarz do niezbędnego minimum bo to już się robi żenujące. Jak tak będą postępować, ludzie w ogóle przestaną szczepić siebie i dzieci. B wiarygodność tego systemu jest rzadna, a ludziom się oczy mydli w prasie i mediach. Zabierają nam szanse na dostęp do dobrych i bezpiecznych preparatów. U nas refundowane i obowiązkowe, to takie , które wycofano w innych krajach bo były szkodliwe i nieskuteczne jak pneumokoki (Synflorix) czy stara i nieskuteczna szczepionka Bcg. Zaszczepiłabym tymi zapasami tych mądrych inaczej lekarzy członków izby lekarskiej. Niech się nie marnują szczepionki..
Iw Wtorek, 12 Grudnia 2017, 0:20
Powikłania po antybiotykami czy innych lekach, nie są tym samym co powikłania po przymusowych szczepionkach !
W Polsce mamy najbezpieczniejsze szczepionki na świecie, bo tylko 3-8 przypadków nop.
philozoph Wtorek, 12 Grudnia 2017, 9:38
ok 2000 rocznie polecam przestudiować
http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html
erty Wtorek, 12 Grudnia 2017, 0:00
już widzę te wypisy ze szpitala w 13ej dobie. Ściema, aż wali z kilometra. Niech sobie wsadzą ten fundusz, wolimy mieć zdrowe dzieci a nie ułomki po medycznych eksperymentach. Wolny wybór!
MAMAJASIA Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 14:41
To chyba żarty!!! 3/8 przypadków NOP w polsce?
Bedzie coraz więcej bo coraz wiecej rodziców nie daje sobie wmówić ze to co CZASEM DZIEJE SIĘ Z ICH DZIEĆMI JEST PRZYPADKIEM.
Paulina Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 12:38
Hmm a gdzie odpowiedzialnosc Panstwa za NOPy znowu zadna!!!! A lekarze niech zajma sie na powaznie NOPami, a nie bagateluiuja je i wmawiaja rodzicom, ze to na pewno nie od szczepien. Zaklamanie, powiazania z koncernami i ta obluda! Skoro jest ryzyko to musi byc wybor!!!