Sejm o zakazie reklamy aptek. Łamie Konstytucję?

11 Grudnia 2017, 11:04

Zakaz reklamy aptek nie narusza swobody działalności gospodarczej i jest zgodny Konstytucją RP – uznało Biuro Analiz Sejmowych Sejmu, w stanowisku skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego.

Opinia BAS pojawiła się w związku ze skargą konstytucyjną jednej ze spółek prowadzącej apteki. Według niej zakaz reklamy aptek jest niezgodny z Konstytucją.

Jak podkreśla BAS, zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych jest niezbędny dla realizacji zakładanego przez ustawodawcę celu, w tym sensie, że nie istnieje inny, mniej restrykcyjny środek, który pozwalałby na osiągnięcie tego samego skutku.

-(…)Zapis ten wpisuje się w cały mechanizm obrotu lekami, umożliwiający realizację konstytucyjnych standardów, w tym zwłaszcza ochrony zdrowia i życia oraz ochrony konsumentów przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu. W tym kontekście należy uznać za dopuszczalne ograniczenie wolności gospodarczej, bowiem zakazy prowadzenia reklamy aptek i punktów aptecznych i ich działalności mają stanowić gwarancję prawidłowego funkcjonowania aptek jako placówek ochrony zdrowia publicznego (…)”– czytamy w stanowisku BAS.

Programy lojalnościowe nie stanowią opieki farmaceutycznej

Nie podzielono obaw przeciwników wprowadzenia zakazu reklamy aptek, którzy twierdzili, że będzie on stanowić przeszkodę do wypełniania przez farmaceutów ich obowiązku polegającego na sprawowaniu opieki farmaceutycznej, jednocześnie uznając, że programy lojalnościowe odwołujące się do opieki farmaceutycznej nie mają z tą ideą nic wspólnego.

– (…) Należy więc zdecydowanie oddzielić pojęcie programu lojalnościowego, który ma na celu zwiększenie zysków apteki uczestniczącej w tym programie i tym samym (…) stanowi reklamę apteki, i jako taki jest nielegalny, od faktycznego świadczenia opieki farmaceutycznej (…) – podkreśliło BAS.

Wszystkie podmioty objęte zakazem reklamy

Zakaz dotyczy wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży leków i nie stanowi nadmiernego ciężaru nałożonego na przedsiębiorców prowadzących apteki, którzy mogą, poprzez stosowanie ofert cenowych, wpływać na poziom zainteresowania proponowanych przez nich produktów i usług, a w ten sposób dążyć do zwiększenia swoich zysków. W ocenie Sejmu RP „(…) zakaz ten skutecznie umożliwia ograniczenie perswazyjnego wpływu reklamy na decyzję konsumentów (…)”.

 

AS

Źródło: NIA

Foto: M.Józefaciuk

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

ja nie moge Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 16:43
a milion reklam suplementów i leków, ktorymi jestesmy bombardowani w radio i telewizji powoduje zachecanie do kupna i zastosowanie??? nieeeeeee, alez skad to apteka jak się reklamuje, ze miesci się w budynku A zaraz za fryzjerem i ma umowe z NFZ i ma leki i wykonuje leki recepturowe - to jest wlasnie reklama i zachecanie do nadmiernego zazywania leków. O zgrozo,. CO za hipokryzja. No tak, za reklamy supli jest niezla kasa dla wszystkich, telewizji i co poniektórych. A jak sie reklamuje apteke, to jeszcze od nie mozna sciagnac dodatkowo kase. O PIENIADZE CHODZI i tyle. Gdyby chodzilo pacjenów i zdrowie publiczne, bylby zakaz reklamy suplementów i leków. Zakaz produkcji podpierdółkowatych suplementów, a nie zakaz reklamy aptek. Gdzie sens, gdzie logika.
" Zapis ten wpisuje się w cały mechanizm obrotu lekami, umożliwiający realizację konstytucyjnych standardów, w tym zwłaszcza ochrony zdrowia i życia oraz ochrony konsumentów przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu." - no jak w Misis.