Ceny leków w USA rosną wolniej niż w poprzednich latach

12 Grudnia 2017, 10:38

W 2016 r. wydatki na leki na receptę wyniosły 328,6 mld dolarów, co oznacza wzrost o 1,3 proc. w stosunku do 2015 r., wynika z najnowszych analiz. Wynik ten jednak blednie w porównaniu do wzrostu wydatków o 12,4 proc. w 2014 r. i 8,9 proc. w 2015 r.

Według analityków przyczyną spowolnienia wzrostu cen leków było m.in. obniżenie kosztów leczenia zapalenia wątroby typu C, mniejszej liczby wdrożeń nowych leków i umiarkowanej podwyżki cen zarówno leków markowych, jak i generycznych. Ministerstwo Zdrowia USA opublikowało streszczenie w analizie wydanej w ubiegłym tygodniu.

Leki - 10 proc. wydatków na zdrowie

Ogólne wydatki na opiekę zdrowotną wzrosły w zeszłym roku o 4,3 proc. Według raportu, w ostatnich latach zaobserwowano duże wahania wzrostu wydatków na leki, ale farmaceutyki wciąż stanowią około 10 proc. ogólnych wydatków na zdrowie.

Producenci nie chcą windować cen leków
Oprócz wahań wydatków związanych z wprowadzaniem nowych leków, analiza pokazuje, że w 2016 r. ceny farmaceutyków były bardziej restrykcyjnie regulowane odgórnie. Wielu czołowych producentów leków zobowiązało się do zwiększania cen tylko raz w roku i to na poziomie jednocyfrowym.

W maju grupa Quintiles opublikowała raport, w którym stwierdzono, że wydatki na leki netto w USA wzrosły o 4,8 proc. w 2016 r. do 323 mld dolarów. Był to umiarkowany wzrost w stosunku do wzrostu wydatków o 8,9 proc. w 2015 r. i 10 proc. w 2014 r. Nad obniżeniem cen leków pracuje też Senat oraz specjalna komisja przy FDA.

Magdalena Mroczek

Źródło: fiercepharma.com

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz