Żywność nie tak zdrowa jak powinna być. Są wyniki kontroli

12 Grudnia 2017, 11:21

Inspekcja Handlowa sprawdziła surowe mięso i jego wyroby. Inspektorzy zakwestionowali produkty sprzedawane w 70 sklepach na 168 sprawdzonych.

Inspektorzy sprawdzili 168 sklepów i hurtowni w całej Polsce, kwestionując produkty sprzedawane w 70 (41,7 proc.). Placówki zostały wylosowane lub wytypowane na podstawie negatywnych wyników z poprzednich kontroli. Zastrzeżenia wzbudziło 218 partii mięsa (22,7 proc.) na 962 skontrolowane przez IH.

Nieprawidłowości

Wiele produktów zawierało składniki, których nie powinny mieć. Badania laboratoryjne wykazały, że np. że: mięso wieprzowe garmażeryjne zawierało 60 proc. indyka, a tatar lub hamburger wołowy – wieprzowinę.

Ponadto, etykiety mrożonych kiełbasek jagnięcych informowały, że producent dodał do nich konserwant E-250, czyli azotyn sodu, choć może się on znaleźć tylko w kiełbasie surowej białej, kiełbasie surowej metce, tatarze wołowym i golonce peklowanej. W kiełbasie białej znalazły się substancje dodatkowe: E-621 - wzmacniacz smaku i E-551 i E-535 - substancje przeciwzbrylające, których nie można dodawać do białej kiełbasy.

Zgodnie z prawem, lista dodatków do  surowych wyrobów mięsnych jest bardzo ograniczona w stosunku do listy substancji dodatkowych dozwolonych do przetworów mięsnych, np. wędlin.

Ponadto, zdarzyło się, że opakowanie mięsa wieprzowego nie zawierało obowiązkowej informacji o kraju lub miejscu pochodzenia mięsa. Producenci używają też znaków graficznych „Produkt polski”, jednak niezgodnie z wzorem określonym w przepisach.

Kary

Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali 38 decyzji: o zafałszowaniu lub niewłaściwej jakości (33 decyzje) i o wycofaniu przeterminowanego mięsa (5). Łączne kary to prawie 30 tys. zł. Kontrolę nadzoru nad żywnością przygotowuje też NIK.

Jeżeli masz wątpliwości do oznakowania lub jakości mięsa, skontaktuj się z Inspekcją Handlową.

 

AS

Źródło: UOKIK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

karauff Czwartek, 31 Stycznia 2019, 18:09
Wnioskuję aby posłowie niezwłocznie uchwalili ustawy, w których dramatycznie zwiększą kary dla firm które fałszują żywność lub produkują żywność niespełniającą wymogów jakościowych i higienicznych . Nie może być tak , że zapłacą 1000 zł mandatu i OK. Kary muszą być takie żeby im się nie opłacało ryzykować.
Ponadto mam nadzieję, że jakaś ustawa (i praktyczne działania) w końcu wymuszą na inspekcjach handlowych i sanitarnych (pod rygorem konsekwencji służbowych, do zwolnienia włącznie) , że kontrole będą przeprowadzane profesjonalnie , a stosowane kary będą adekwatne do wykroczeń (dzisiaj to są żarty).
Pytam się : co robi nasz minister?