Dziś strajk włoskich lekarzy. Odwołano 40 tys. zabiegów

12 Grudnia 2017, 12:37

Odwołano 40 tys. zabiegów a szpitale zamknięto na jeden dzień. Lekarze skarżą się na warunki pracy. Istnieje duża dysproporcja w służbie zdrowia między bogatą Północą a biednym Południem.

Strajk ostrzegawczy potrwa 24 godziny. Zorganizowany został przez porozumienie związków zawodowych. Przyłączyli się do niego również weterynarze. 

Dysproporcje w służbie zdrowia

-Istnieje coraz większa przepaść między tymi, którzy potrafią zadbać o samych siebie a tymi, którzy tego nie robią. Teraz prawo do zdrowia zależy od miejsca zamieszkania, a odległość między Bolzano i Neapolem można wyrazić w 700 km lub w 4 latach różnicy przewidywanej długości życia - mówi związek zawodowy lekarzy w swoim oświadczeniu. Związek tłumaczy, że strajk jest wynikiem wieloletnich zaniedbań w służbie zdrowia. Brak jest przerw w czasie pracy,nadgodziny nie są opłacane, lekarze po 70 roku życia muszą nadal pracować, a młodzi po 11-12 latach szkolenia nadal są na krótkich umowach terminowych. Strajk poprali niemal wszyscy anestezjolodzy. Obecnie w dziedzinie anestezjologi i intensywnej medycyny istnieją olbrzymie braki w personelu. Brakuje co najmniej 4 tys. anestezjologów.

Minister zdrowia popiera protest

- Jestem absolutnie po stronie włoskich lekarzy - powiedziała minister zdrowia Beatrice Lorenzin. Minister zdrowia widzi dwa główne problemy. Jeden to braki kadrowe, które jej zdaniem da się załatać, poprzez działania rządowe i zwiększenie zatrudnienia.  Oczywiście władze lokalne musza starać się jak najszybciej rozstrzygnąć konkursy. Drugi problem to długość kontraktów lekarzy, ale na to zdaniem Lorenzin, mają wpływ głównie regionalne władze.Tymczasem lekarze domagają się również poprawy warunków pracy i zmniejszenia kolejek z państwowej służbie zdrowia. Wielu lekarzy zdecydowało się pracować jedynie prywatnie, na czym cierpi państwowa służba zdrowia.

Magdalena Mroczek

Źródło: corriere.it

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz