Austria jednak bez całkowitego zakazu palenia

15 Grudnia 2017, 10:27

Planowany na 2018 rok absolutny zakaz palenia w restauracjach w Austrii nie będzie wdrażany.

Konserwatyści i prawicowi populiści zgodzili się na rozmowy koalicyjne, jak donosi austriacka agencja prasowa APA. Po rozmowach politycy doszli do wniosku, że w restauracjach i barach powinno być jak dotąd pomieszczenie dla palących, jak i dla niepalących.

Zakaz palenia dla osób poniżej 18 roku życia

Jednocześnie mówi się, że należy wzmocnić ochronę osób niepalących. Podniesiony został wiek, do którego osoby powinny być chronione przed dymem papierosowym z 16 lat na 18 lat. Osoby poniżej 18 roku życia nie powinny w związku z tym  siedzieć w strefie palenia w restauracjach. Ponadto w samochodach powinien obowiązywać zakaz palenia, gdy dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat siedzą w tym samym pojeździe. Zakaz palenia w samochodach, jeśli jadą w nim dzieci już od lat wspierają Niemcy.

Austriacy palą najwięcej

Przede wszystkim FPÖ z liderem partii popierającej palenie tytoniu, Heinzem-Christianem Strache sprzeciwili się absolutnemu zakazowi palenia w gastronomii, który miał w teorii obowiązywać od maja 2018 roku. W Austrii pali ponadprzeciętna liczba młodych ludzi, a lekarze od dawna ostrzegają przed konsekwencjami zdrowotnymi tego zjawiska. 

 

Magdalena Mroczek


Zródło: Aerzteblatt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz