93 mln zł w UE na kształcenie pielęgniarek w wirtualnych szpitalach

15 Grudnia 2017, 12:48

35 uczelni medycznych kształcących pielęgniarki i położne utworzy monoprofilowe centra symulacji medycznej. Będzie to możliwe dzięki funduszom europejskim. Środki na ten cel pochodzą z Programu Wiedza Edukacja Rozwój.

Pierwsze umowy z Ministerstwem Zdrowia podpisali przedstawiciele uczelni z całej Polski. Dzięki temu już wkrótce ruszą projekty, które mają poprawić jakość kształcenia pielęgniarek i położnych. Zanim zaopiekują się one prawdziwymi pacjentami, praktycznych czynności nauczą się na fantomach i symulatorach, w warunkach zbliżonych do najlepszych takich ośrodków na świecie.

Wirtualne szpitale w uczelnianych murach

Symulacja medyczna to dziś najnowocześniejszy i najskuteczniejszy sposób kształcenia przyszłych kadr medycznych. Dlatego najważniejszym elementem każdego projektu będą centra symulacji medycznej, czyli miejsca zbliżone warunkami do prawdziwych szpitali. Sale symulacyjne zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny i symulatory. Takie manekiny potrafią naśladować różne objawy i zachowania ludzkie. Praktyczna nauka na nich nie różni się od zabiegów na pacjencie, a zabiegi można powtórzyć wielokrotnie.
Każde szkolenie zostanie zarejestrowanie, a następnie omówione z wykładowcą i powtarzane.

Więcej pieniędzy, więcej projektów

Pierwotnie zakładano, że na centra zostanie przeznaczone 83 mln zł. Po ocenie projektów MZ zwiększyło jednak  środki na dofinansowanie monoprofilowych centrów symulacji medycznej. Umożliwiło to dofinansowanie wszystkich projektów, które zostały ocenione pozytywnie.
Korzystają też przyszli lekarze

Już dziś w 12 centrach symulacji medycznych zlokalizowanych w uczelniach medycznych kształcą się młodzi lekarze. Z funduszy unijnych przeznaczono na ten cel 264 mln zł.

AS

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz