URPL: Ważne ostrzeżenie dla lekarzy i pacjentów

19 Grudnia 2017, 9:40

Jak informuje Urząd Rejestracji Leków, koncern Bayer AG wraz z Europejską Agencją Leków ostrzegają przed łączeniem produktów leczniczych stosowanych w leczeniu raka gruczołu krokowego. Jak wskazują badania kliniczne, efektem może być większa liczba złamań i zgonów.

W randomizowanym badaniu klinicznym u pacjentów z nieleczonym wcześniej chemioterapią przerzutowym, opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego (CRPC) otrzymujących dichlorek radu (223) w skojarzeniu z octanem abirateronu i prednizonem/prednizolonem wykazano zwiększoną częstość złamań i zgonów.

Zanim zostanie opracowana pełna analiza wyników badań, firma Bayer i EMA zalecają nie stosować u pacjentów dichlorku radu (223) w skojarzeniu z octanem abirateronu i prednizonem/prednizolonem w przerzutowym, opornym na kastrację raku gruczołu krokowego.

Lek o którym mowa (Xofigo) został zarejestrowany do stosowania w leczeniu mężczyzn z opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego, objawowymi przerzutami do kości i brakiem stwierdzonych przerzutów do narządów wewnętrznych.

Badania wykazały zwiększoną częstość złamań (24 proc. do 7 proc.) oraz zgonów (27 proc. do 20 proc.) w grupie pacjentów otrzymujących Xofigo w skojarzeniu z octanem abirateronu i prednizonem/prednizolonem w porównaniu do pacjentów otrzymujących placebo w skojarzeniu z octanem abirateronu i prednizonem/prednizolonem.

AS

Źródło: URPL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz