FDA zwiększy nadzór nad homeopatią

19 Grudnia 2017, 11:56

„Ludzie mogą pokładać nadzieje w terapiach, które przynoszą niewielkie lub żadne korzyści w zwalczaniu ich dolegliwości, lub gorzej - w produktach, które mogą powodować poważne, a nawet nieodwracalne szkody", powiedział komisarz FDA, dr Scott Gottlieb, w rozmowie z dziennikarzami. Jak zapowiedział Agencja Żywności i Leków zamierza wziąć pod lupę produkty homeopatyczne.

Agencja nie będzie od razu sprawdzać wszystkich produktów homeopatycznych, ale zacznie zdecydowanie działać przeciwko firmom, które wytwarzają produkty, które mogłyby wyrządzić szkodę, są nieskuteczne lub produkuje się je w nieodpowiednich warunkach. Ten proces już się rozpoczął.

Nie ma podstaw naukowych dla homeopatii

Eksperci podkreślają, że istnieje niewiele dowodów na poparcie homeopatii jako skutecznego leczenia dla większości chorób. Przypominają, że początki homeopatii sięga XVIII wieku, kiedy medycyna nie była jeszcze tak rozwiniętą nauką i jej stosowanie miało wtedy uzasadnienie. "Nie mieliśmy wiele do zaoferowania. Mieliśmy chininę na malarię. Mieliśmy korę wierzby, która w zasadzie zawierała aspirynę, ale niewiele więcej "- powiedział dr Paul Offit, szef oddziału chorób zakaźnych w szpitalu dziecięcym w Filadelfii. Ponad 200 lat później udowodniono jednak, że leki, szczepionki i procedury chirurgiczne są znacznie skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

Przemysł homeopatyczny walczy z przepisami FDA

Jednak bez większego powodzenia.  Rok temu Federalna Komisja Handlu oświadczyła, że ​​będzie wymagać od twórców leków homeopatycznych dostarczenia dowodów naukowych dotyczących deklarowanego działania produktu. Natomiast FDA oświadczyła, że zamierza odejść od wytycznych z 1988 roku, w których zezwalała na ominięcie formalnego procesu zatwierdzania produktów homeopatycznych o ile producenci przestrzegają dobrej praktyki wytwarzania, jasno opisują składniki i postępują zgodnie z innymi zasadami.

Nowy projekt wytycznych to zupełnie inne podejście

Wszystkie produkty lecznicze oznaczone jako homeopatyczne będą podlegały tym samym wymogom co inne leki. Agencja już zapowiedziała, że nie będzie stosować nowych wymogów od razu do wszystkich produktów homeopatycznych, ale zacznie od tych potencjalnie najbardziej niebezpiecznych. Będą to na przykład produkty dla niemowląt i dzieci oraz dla chorych na poważne schorzenia, np.: onkologiczne.

Scott Gottlieb zapowiedział, że proponowane wytyczne będą jeszcze konsultowane, a FDA jest otwarta na uwagi. "Szanujemy fakt, że niektóre osoby chcą stosować alternatywne metody leczenia, ale FDA ma obowiązek chronić społeczeństwo przed produktami, które mogą nie przynosić żadnych korzyści i mogą potencjalnie wyrządzić szkodę" - powiedział Gottlieb w oświadczeniu.

AS

Źródło: NBC News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz