Standardy organizacyjne w patomorfologii z podpisem K. Radziwiłła

19 Grudnia 2017, 14:18

Podpisane przez ministra K. Radziwiłła rozporządzenie jest pierwszą próbą unormowania standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w patomorfologii. Już wkrótce nowe regulacje wejdą w życie.

Rozporządzenie określa standardy organizacyjne opieki zdrowotnej w patomorfologii. Celem jest zapewnienie właściwego poziomu jakości diagnostyki patomorfologicznej. Ma to pozwolić na uzyskiwanie wiarygodnych wyników badań cytologicznych i histopatologicznych.

Za mało patomorfologów

W polskim systemie ochrony zdrowia pracuje około 570 czynnych zawodowo patomorfologów. W trakcie specjalizacji jest około 100 osób, a w najbliższym naborze na rezydentury planowanych jest ponad 70 miejsc. Określenie standardów organizacyjnych ma się m.in. przyczynić do zwiększenia liczby specjalistów i skrócenia czasu oczekiwania na wyniki badań. 

Więcej na temat zmian w patomorfologii pisaliśmy tutaj

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Karusek Wtorek, 19 Grudnia 2017, 18:36
Są standardy? Super! Ale, żeby tych patomorfologów zgłosiło się chociaż paru w wiosennym naborze, na te stale wystawiane a nie wykorzystywane do tej pory, 76 miejsc specjalizacyjnych, to trzeba by było pomyśleć jeszcze o godnych , przynajmniej w przybliżeniu dorównujących innych specjalizacjom, jako tako opłacanych miejscach pracy, a może nawet odrobinę lepiej opłacanych, niż inne specjalizacje, skoro patomorfologów tak dramatycznie brakuje.