NHS: Tysiące poważnych błędów w położnictwie

22 Grudnia 2017, 10:54

Dziesiątki tysięcy matek i dzieci w Anglii ucierpiało w wyniku uchybień w opiece położniczej w ciągu ostatnich dwóch lat, dowiedział się BBC.

Ponad 276 tys. incydentów w opiece położniczej zostało zarejestrowanych przez pracowników brytyjskich szpitali między kwietniem 2015 a marcem 2017 r. To oznacza jeden błąd na każde pięć porodów. Większość z nich to drobne uchybienia, ale aż w 288 przypadkach błąd zakończył się śmiercią matki lub dziecka.

Szokujące dane

Najnowsze statystyki skomentował minister zdrowia Jeremy Hunt, który powiedział że liczby są "szokujące", a poprawa sposobu, w jaki przebiega opieka nad matką i dzieckiem w Wielkiej Brytanii jest "najwyższym priorytetem". Jednocześnie zachęcił szpitale do dalszego zgłaszania błędów medycznych. Zdaniem Hunta, to może pomóc w zapobieganiu podobnym sytuacjom w przyszłości.

Wszystkie incydenty zostały zgłoszone w ramach dobrowolnego systemu raportowania prowadzonego przez NHS

Spośród 63 tys. przypadków prawie 55 tys. dotyczyło urazów wymagających nie więcej niż udzielenia podstawowej pierwszej pomocy. Ale było też 8334 przypadków bardziej znaczących szkód, w tym 479, które spowodowały trwałą niepełnosprawność i 288 zgonów.

Jak wynika z prowadzonej statystyki, do najczęstszych błędów, które wywołują najpoważniejsze konsekwencje należy m.in. nieprawidłowo zarejestrowana praca serca, niedotlenienie, krwotoki i opóźnienia w przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. 

 

AS

Źródło: BBC

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz