Wiemy ilu lekarzy może stracić prawo do wystawiania recept z refundacją

27 Grudnia 2017, 10:20 leki

NFZ po raz kolejny przesuwa wejście w życie zmian dotyczących recept na leki refundowane. Tym razem o pół roku - do 30 czerwca 2018 r. Daje w ten sposób czas osobom, które nie złożyły wniosku na utrzymanie uprawnienia do wystawiania recept refundowanych

Spytaliśmy Fundusz o ilu lekarzy chodzi. 

- Z danych otrzymanych z oddziałów wojewódzkich NFZ wynika, że na dzień 30 listopada 2017 r. liczba lekarzy, który mieli podpisaną umowę upoważniającą do wystawiania refundowanych recept i nie złożyli wniosku o utrzymanie powyższego uprawnienia wyniosła 19131 - informuje nas Fundusz. To może być aż jedna piąta lekarzy mających umowy z NFZ.

Ilu na umowach?

Liczba obowiązujących umów upoważniających do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych, na dzień 31 grudnia 2015 r. wynosiła 98 843 - informuje NFZ. Zestawiając tą liczbę z danymi, o lekarzach którzy nie złożyli wniosku o wydłużenie uprawnień można szacować, że  około 19 proc. lekarzy, którzy mieli podpisane umowy z Funduszem w powyższym zakresie, nie zgłosiło się do oddziałów wojewódzkich NFZ i mogliby stracić prawo do wypisywania refundowanych leków.

 

Przedłużają już trzeci raz

Fundusz zmienia przepisy już po raz trzeci, ale bez tego część pacjentów mimo ubezpieczenia nie mogłoby kupić leku ze zniżką. 

Pierwsze przedłużenie nastąpiło zarządzeniem Nr 114/2016/DGL Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 16 listopada 2016 r.

Drugie zarządzeniem Nr 44/2017/DGL z 29 czerwca 2017 r. - przesuwało wejście w życie zmian do końca tego roku. 

Trzecie - przygotowane zostało obecnie.  To Zarządzenie Nr 123/2017/DGL zmieniające zarządzenie w sprawie trybu i sposobu postępowania dotyczącego nadawania osobom uprawnionym unikalnych numerów identyfikujących recepty.

 

AK

Zobacz także, ile NFZ wydaje na refundację różnych grup leków:

NFZ: refundacja apteczna w górę, programy lekowe i chemioterapia w dół

O najnowszych zmianach na liście leków refundowanych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. przeczytasz tutaj:

Jest już lista leków refundowanych od 1 stycznia

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz