Rulkiewicz: Może zniknąć konkurencja między szpitalami

27 Grudnia 2017, 10:28

To, zdaniem prezes Grupy LuxMed Anny Rulkiewicz może być konsekwencją działającej od kilku miesięcy sieci szpitali. Miedzy innymi o perspektywie dla ochrony zdrowia na najbliższe miesiące i lata mówi w wywiadzie dla Polska The Times.

Jak przypomina Anna Rulkiewicz, w sieci znalazły się głównie placówki publiczne i tylko 59 prywatnych, wśród których dominują jednak te skomercjalizowane, czyli wcześniej również publiczne. Jedynie kilka z nich jest typowo prywatnych. To, zdaniem prezes Grupy LuxMed, zawęża możliwość dokonywania wyboru przez pacjentów. - Bardzo obawiam się też działania mechanizmu ryczałtu, który może stać w sprzeczności z efektywnością. Ryczałt jest stałą kwotą, którą otrzymuje szpital niezależenie od stopnia poprawy stanu pacjenta czy ilości wykonywanych zabiegów – mówi w wywiadzie dla Polska The Times Anna Rulkiewicz. Jak zauważa, ten mechanizm rodzi zagrożenie, że szpitale będą koncentrować się na pacjentach, których leczenie nie jest kosztochłonne.

Zapaść w służbie zdrowia

- Mam wrażenie, że zmianom nie towarzyszyło całościowe spojrzenie na rynek, tylko chęć zabezpieczenia finansowania szpitali publicznych. I oby nie było tak, że mechanizm finansowania szpitali, które znalazły się w sieci, zabije proefektywnościowy mechanizm zarządzania. Jeśli ktoś ma otrzymać pieniądze niezależnie od efektów, to może chcieć robić wszystko, aby ten ryczałt wystarczył na jak najdłuższy czas – mówi Anna Rulkiewicz i dodaje: - Mam nadzieję, że zapaść, która następuje w służbie zdrowia – bo ona następuje – spowoduje, że ktoś dojdzie do wniosku, że warto coś wspólnie zbudować. Na przykład od lat nie są wprowadzone dobrowolne prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Gdyby zawierane były masowo, to dzięki efektowi skali mogłyby być naprawdę niedrogie, a zarazem odciążyłyby system publicznej służby zdrowia – podkreśla prezes Grupy LuxMed.

- Dużo się mówi, lecz bez rezultatów, o współpłaceniu, które uczy odpowiedzialności za własne zdrowie. Myślę, że decydenci powinni się zastanowić, jak ustawić wymogi sektorowi prywatnemu i z korzyścią dla pacjentów zaprosić go do finansowania systemu służby zdrowia i wykorzystać jego potencjał – podkreśla Anna Rulkiewicz.

AS

Źródło: Polska The Times

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz