USA: Centrum Kontroli Chorób ostrzega przed podróżą do Europy

27 Grudnia 2017, 12:35

Każdy obywatel USA, który w najbliższym czasie wyjeżdża do Wielkiej Brytanii lub Grecji powinien upewnić się, że został zaszczepiony przeciwko odrze, ostrzega amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC).

Amerykańska agencja CDC dodała Anglię i Grecję do listy krajów, w których występuje odra. Ten wysoce zaraźliwy wirus spowodował w ciągu ostatnich miesięcy wiele zachorowań w Europie. Jak na razie choroba nie dotarła jeszcze do USA. Duża liczba podróżujących może to jednak wkrótce zmienić.

Zalecenia CDC

CDC zaleca, aby podróżujący do Anglii upewnili się, że są zaszczepieni przeciwko odrze. Lekarze powinni natomiast pamiętać o odrze podczas leczenia pacjentów z gorączką i wysypką, szczególnie jeśli pacjent niedawno podróżował poza kontynent amerykański.

Do tej pory angielskie służby zgłosiły ponad 50 przypadków odry w Leeds, Liverpoolu i Birmingham. W Grecji zgłoszono ponad 500 przypadków.

Odra jest chorobą bardzo zaraźliwą. Około 90 procent osób, które miały kontakt z chorobą i nie są zaszczepione, zostanie zarażonych. Objawy to wysoka gorączka, charakterystyczna wysypka i podrażnione oczy. Odra może też powodować ciężkie powikłania, w tym ślepotę, zapalenie mózgu, ciężką biegunkę, zapalenie płuc, a nawet śmierć.

Europa walczy z odrą

Europa od lat walczy odzyskanie kontroli nad odrą. Jednym z najgorszych w ostatnim okresie był rok 2013, kiedy w całej Europie było ponad 10 tys. przypadków zachorowań na odrę. Od lipca 2014 r. do czerwca 2015 r. odnotowano 4224 przypadki, w większości w Niemczech.

AS

Źródło: NBC News

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz