Pół miliarda na nowe leki onkologiczne i kardiologiczne

27 Grudnia 2017, 15:30

Dziś premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem ogłosił przekazanie półmiliardowej dotacji z budżetu państwa na badania nad lekami w onkologii i kardiologii. Pieniądze na ten cel znalazły się jeszcze w tegorocznym budżecie. 

- Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową. W Polsce kupujemy w ponad 70 proc. leków zagranicznych. Jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od ośrodków zagranicznych. Chcemy te proporcje zmieniać – mówił dziś na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. W ramach przekazanych z budżetu państwa środków naukowcy mają pracować nad nowymi lekami w onkologii i kardiologii. Operatora projektu ma wyłonić dysponent pieniędzy na projekt, którym jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Będzie nim prawdopodobnie Europejski Instytut Technologiczny we Wrocławiu. Będzie zapewniał obsługę administracyjną projektu.

Milowy krok w służbie zdrowia

- Nie chcemy, żeby nasi znakomici naukowcy wyjeżdżali i ten Instytut (Instytut Biotechnologii Medycznej) ma służyć temu, żeby nasi wybitni naukowcy mogli zostać w Polsce i razem z lekarzami rozwijać nowoczesne technologie medyczne, co przełoży się, że nasza ochrona zdrowia będzie coraz nowocześniejsza i będzie kołem zamachowym gospodarki. Cieszę się, że możemy taką inwestycję ogłosić i że jest to milowy krok do poprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia.

Pół miliarda złotych pochodzi jeszcze z tegorocznego budżetu

Środki na badania będą mogły się ubiegać grupy naukowców w drodze konkursu. Projekty będą miały charakter wieloletni.  W ramach tych środków mają powstać leki onkologiczne i na choroby serca. – Ta inwestycja w badania nad nowoczesnymi lekami ma też znaczenie gospodarcze. Te badania będą komercjalizowane. Proponujemy pewien mechanizm długofalowego prowadzenia badań medycznych – mówił wicepremier Jarosław Gowin i dodał: - Proponujemy bardzo nowoczesne podejście do badań. Instytut będzie wykorzystywał istniejący już potencjał polskiej nauki. 

AS

Foto: KPRM tt

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

drufu Środa, 27 Grudnia 2017, 18:09
Należy mieć tylko nadzieję ze Pan Landa nie ma z tym nic wspolnego i
ze Premier Morawiecki nie da sie zmanipulowac klice a Premier Gowin ze swoimi ludzmi ktorzy sie z Landa pokazuja publicznie niech sie dwa razy zastanowia z kim sie zadaja