NHS chce zaoszczędzić na lekach bez recepty

28 Grudnia 2017, 10:29

NHS rozpoczęło konsultacje w sprawie ograniczenia wydatków na produkty bez recepty, takie jak szampon przeciwłupieżowy i krople na zmęczone oczy. W ten sposób miałoby zaoszczędzić 136 milionów funtów.

NHS twierdzi, że pieniądze zaoszczędzone na receptach na drobne schorzenia mogłyby być wykorzystane w leczeniu poważnych chorób, takich jak rak i problemy ze zdrowiem psychicznym.

Potencjalnie przeciw refundacji leków OTC świadczy brak solidnych dowodów na skuteczność kliniczną. Do leków bez recepty należą probiotyki, witaminy i minerały, leki stosowane w bólu gardła lub przeziębieniu.

Ile można zaoszczędzić?

Obecnie co roku NHS wydaje 4,5 miliona funtów na szampony przeciwłupieżowe. Za te pieniądze można sfinansować 4700 operacji zaćmy lub 1200 protez biodrowych rocznie. 7,5 miliona funtów przeznacza się na leczenie niestrawności i zgagi. Te środki można by przeznaczyć na opłacenie  prawie 300 pielęgniarek środowiskowych.

Zadecyduje lekarz 

"Aby jak najlepiej służyć naszym pacjentom i podatnikom, ważne jest, aby NHS korzystało z zasobów w rozsądny sposób. Konsultacje te dają społeczeństwu możliwość pomocy lekarzom rodzinnym w podjęciu decyzji, jak najlepiej wykorzystać cenne zasoby NHS. Zaoszczędzone pieniądze można zainwestować w nowoczesne metody leczenia w przypadku poważnych chorób, takich jak rak, zdrowie psychiczne i opieka w nagłych wypadkach "- powiedział Simon Stevens, dyrektor naczelny NHS.

"Ważne jest,  że nie nałożono żadnych ogólnych zakazów, a lekarze zachowują prawo do podejmowania decyzji klinicznych dotyczących przepisywania leków pacjentom w oparciu o  uwarunkowania fizyczne, psychologiczne i społeczne."- podkreśliła profesor Helen Stokes-Lampard, przewodnicząca Royal College of GPs.

NHS rozpocznie niedługo w tej sprawie konsultacje z lekarzami rodzinnymi.

Magdalena Mroczek

Źródło: Pharmatimes

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz