Co dalej z prywatnym sektorem w sieci szpitali?

29 Grudnia 2017, 7:48

Rok 2017 przyniósł kilka istotnych zmian w systemie opieki zdrowotnej, ale niewątpliwie tematem który zdominował debatę publiczną była ustawa dot. sieci szpitali – mówi w rozmowie z nami Marcin Łukasiewicz, Dyrektor Szpitala Medicover w Warszawie. 

Wciąż stoimy przed pytaniem, co ustawa przyniesie w praktyce w dłuższej perspektywie. W opublikowanej w połowie roku sieci szpitali w głównej mierze znalazły się placówki publiczne. Na liście zabrakło m.in. Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Brak w sieci szpitali placówek takich, jak nasza tworzy obawę: czy za jakich czas w efekcie działania ustawy nie doprowadzimy do ograniczenia dostępu pacjentów do świadczeń szpitalnych oraz kolejnego wydłużenia kolejek, co przyniesie odwrotny - niż zakładany - skutek.

Pacjenci z całej Polski

Ze względu na realizowane wysokospecjalistyczne świadczenia medyczne w Szpitalu leczą się pacjenci nie tylko z najbliższych okolic, ale i z całej Polski. Dobry dojazd do Wilanowa dla pacjentów z południa, południowego wschodu Warszawy i okolic skutkuje krótkim czasem dojazdu karetek do Szpitala w Wilanowie, a tym samym zwiększa szansę przeżycia. Szpital posiada jeden z najbardziej doświadczonych Oddziałów Kardiologicznych w Polsce w dziedzinie elektrofizjologii, wykonuje rocznie ponad 500 zabiegów ablacji. Ponad połowa z nich  stanowi leczenie najtrudniejszych zaburzeń rytmu serca- ablacji migotania przedsionków. Ten wynik plasuje Szpital na 2. miejscu w zakresie tych procedur w Polsce. Z usług Oddziału Kardiologicznego korzysta ponad 40 proc. pacjentów spoza województwa Mazowieckiego. Dodatkowo, Szpital Medicover jest jednym z niewielu ośrodków w Polsce mających doświadczenie w leczeniu zaburzeń rytmu serca u pacjentów po operacji wad serca i z kardiomiopatią przerostową.

Umowa do końca marca

Narodowy Fundusz Zdrowia aneksował ze szpitalem Medicover obecnie obowiązującą umowę, na podstawie której szpital będzie przyjmować pacjentów do 31 marca 2018 r. Obecnie oczekujemy na rozpisanie konkursów ofert przez Mazowiecki OW NFZ. Teraz stawiamy sobie pytanie, jak będzie wyglądać nasza współpraca z NFZ w kolejnych latach?

Istnieje bardzo duże ryzyko, że w sytuacji utraty kontraktu przez Szpital Medicover pacjenci, którzy obecnie oczekują na planowe zabiegi i operacje z zakresu kardiologii  i kardiochirurgii zostaną przeniesieni do kolejek w innych szpitalach, co znacznie wydłuży czas oczekiwania, a tym samym będzie realnym zagrożeniem dla życia. Pacjenci w stanie nagłym będą kierowani do bardziej odległych placówek, przez co wydłuży ich czas dojazdu do szpitala i może skutkować ryzykiem zgonu dla pacjenta lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.

Co dalej?

Dlatego ze sporą nadzieją patrzymy na 2018 rok i konkursy, ponieważ mamy nadzieję na możliwość dalszej współpracy z NFZ w dotychczasowym zakresie, a w rezultacie zagwarantowanie pacjentom dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

AS

Foto: Medicover

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

isa1 Piątek, 05 Stycznia 2018, 23:32
Paks Starachowice nie wszedł do sieci szpitali i od listopada 2017 przestał istnieć. Protestowaliśmy (pracownicy i pacjenci) w Kielcach, Warszawie przed biurem Kaczyńskiego i Sejmem. Zrealizowany program Sprawa dla Reportera redaktor Jaworowicz. Nawet amerykańskie korzenie Paks poruszone. Nic to nie dało, bo kasy nie ma w systemie -po prostu.