Niemcy: Bankrutuje sieć prywatnych klinik. Państwo nie pomoże

02 Stycznia 2018, 10:02

Kliniki Paracelsus są niewypłacalne. Kilka dni temu do sądu w Osnabrück wpłynęło podanie o wszczęcie postępowania upadłościowego.

Bankructwem dotkniętych jest 40 obiektów w 23 lokalizacjach, w sumie 5200 pracowników. Powodem są złe wyniki kilku placówek, które przyczyniły się do upadku całej sieci.

Ośrodki, które widzą dobre perspektywy kontynuowania działalności, mogą ubiegać się o stworzenie samorządu drogą sądową. Jest to wariant prawa upadłościowego, którego celem jest - zamiast likwidacji - reorganizacja przedsiębiorstwa. Na razie klinika nadal prowadzi działalność we wszystkich lokalizacjach i we wszystkich działach. Płace i pensje są również zabezpieczone przez prawo obowiązujące w przypadku bankructwa. Wyznaczono przedstawicieli, którzy będą czuwali nad dalszym losem koncernu. Placówki przynoszące straty zostaną zlikwidowane, los innych jest niepewny.

Państwo żałuje, ale nie pomoże

Państwo nie planuje żadnego programu pomocy dla klinik Paracelsus. - Przykro nam z powodu niewypłacalności, powiedział rzecznik ministerstwa Dolnej Saksonii w Hanowerze. Istnieje jednak możliwość przeprowadzenia niezbędnych procesów restrukturyzacyjnych w ramach Grupy. Opieka nad pacjentami nie jest zagrożona. "Nie zaplanowano specjalnego programu pomocy, ale będą rozmowy z dyrekcją" - ogłosił rzecznik. Będą one również dotyczyć reorganizacji.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz