Kuracja: S. Bogusławki o rynku leków w 2017 r. i perspektywach na 2018 (materiał wideo)

02 Stycznia 2018, 13:10

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu redaktor naczelnej PolitykaZdrowotna.com ze Stefanem Bogusławskim, prezesem firmy doradczej PEX Pharma Sequence.

Prezes Stefan Bogusławski zwrócił uwagę, że 2017 r. był okresem wielu drobnych zmian, z których wiele wnosi pozytywne elementy do rynku farmaceutycznego, ale też dużych zmian regulacyjnych, które powodują niepewność i ich skutki poznamy w kolejnych latach. W 2017 r. weszła w życie m.in. ustawa zwana "Apteka dla Aptekarza", której efekty na razie trudno ocenić.

Pod względem sprzedaży leków był to kolejny rok wzrostów. Rynek leków na receptę rósł w tempie ok. 2 proc., wolniej niż dotychczas. Bardzo silnie rosła zwłaszcza sprzedaż produktów bez recepty w aptekach - o ok. 5 proc. 

Jak zwraca uwagę Bogusławki, na rosnącą sprzedaż leków wpływa m.in. starzenie społeczeństwa. - Wielu osobom wydaje się, że ta perspektywa jest dosyć odległa (...), ale efekt starzenia widzimy codziennie, co roku. Według naszych ocen o ok. 1 proc. więcej leków sprzedaje się co roku wyłącznie z powodu zmiany struktury wiekowej społeczeństwa - mówi szef PEX Pharma Sequence. 
Prezes zwraca też uwagę na wzrost sprzedaży leków wykorzystywanych w lecznictwie szpitalnym, zwłaszcza poszerzanie programów lekowych i wprowadzanie kolejnych cząsteczek do tych programów. 

Pod względem planowanych zmian legislacyjnych dotyczących rynku leków jest bardzo wiele zapowiedzi, ale relatywnie niedużo zrealizowano - zwraca uwagę Bogusławski. Brakuje m.in. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, która ma zlikwidować dysfunkcje tej ustawy m.in. w zakresie programów lekowych. 

Bogusławski wspomina też o dokumencie "Polityka lekowa państwa", nad którym pracuje resort zdrowia, planach wprowadzenia opieki farmaceutycznej, elektronicznej dokumentacji medycznej. 

 

Kuracja. Rozmowa ze Stefanem Bogusławskim 

 

***

 

W kolejnym odcinku "Kuracji" o nierównościach w dostępie do opieki medycznej w Polsce na tle innych państw oraz kampaniach zdrowotnych i edukacji prozdrowotnej opowie Maria Libura, ekspertka Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia. 

Zapraszamy też do obejrzenia wywiadu z Tomaszem Latosem, posłem PiS i wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia, w którym mówi m.in. o dialogu ze środowiskiem medycznym i pacjentów, wypowiadaniu klauzuli opt-out oraz zamiennictwie leków. 

 

Kuracja. Rozmowa z Tomaszem Latosem

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz