Kukiz’15 apeluje o okrągły stół w służbie zdrowia

02 Stycznia 2018, 15:37

Ponawiamy apel do ministra Radziwiłła i premiera Mateusza Morawieckiego o pilne zorganizowanie okrągłego stołu pod przewodnictwem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym prędzej wszystkie środowiska powinny wypowiedzieć się na temat swoich pomysłów na ratowanie służby zdrowia - powiedział Jarosław Sachajko, wiceprzewodniczący klubu Kukiz'15.

- Nie ma zgody na dalsze zaniechania w służbie zdrowia. Mamy nowy rok i stare problemy – mówił Jarosław Sachajko. - Zaniechania jakie mamy w tej chwili w służbie zdrowia powodują to, że nasi krewni żyją o sześć lat krócej. W Europie Zachodniej średnia długość życia to jest co najmniej o sześć, siedem lat dłużej. Zaniechania w służbie zdrowia powodują to, że dzieci do piątego roku życia umierają częściej niż w Europie Zachodniej – mówił wiceszef Kukiz’15.

Służba zdrowia problemem kolejnych rządów

- Kolejne rządy odkładają ratowanie służby zdrowia na rok 2020, potem 2030 i dalej jest tak jak było, czyli nic się nie zmienia. Są pomysły, ale niechęć rozwiązania tych problemów przez ministra zdrowia, który zapomniał o swoich propozycjach, które miał kiedy jeszcze nie był ministrem, powoduje to, że kolejki do szpitali rosną, a obywatele płacą coraz więcej pieniędzy z własnej kieszeni za leczenie.

Jutro specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia

Apel Kukiz’15 jest związany m.in. z trwającą akcją protestacyjną lekarzy, którzy wypowiadają klauzulę opt-out. Według najnowszych danych już około 5 tys. medyków nie zgadza się na pracę ponad 48 godzin tygodniowo. Jutro tematem braków kadrowych w szpitalach i zabezpieczenia pacjentów zajmie się sejmowa Komisja Zdrowia. 

AS

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Zbyszek Środa, 21 Lutego 2018, 18:31
Całym sercem popieram ten projekt. W Polsce są co najmniej dwie nadzwyczajne kasty. Sędziowska (nie wszyscy) i kasta ordynatorów (nie wszyscy) w szpitalach. Żerują na swoich funkcjach mając kolejki w swoich prywatnych praktykach. U nas czeka się na prywatną wizytę nawet 3 miesiące. A kto zaliczy prywatną wizytę ma skróconą kolejkę do szpitala. Np. na operację lub rehabilitację. Uprzywiliowanie tych pacjentów jest nie w porządku..
Krycha Środa, 03 Stycznia 2018, 11:14
Dotychczasowi ministrowie zdrowia/a było ich wielu po zmianie ustrojowej w Polsce/ nie doprowadzili do stworzenia takiego systemu ochrony zdrowia, który przeciwdziałałby napięciom zarówno wśród personelu medycznego jak i pacjentów .Wniosek nasuwa się sam- rozwiązanie problemów ochrony zdrowia wymaga zaangażowania ze strony najwyższych władz państwowych i to nie doraźnie, a na stałe. Konieczne jest również zaangażowanie się mediów w szersze rozpoznawanie problemów i uświadamianie społeczeństwa, a nie akcyjne, powierzchowne podawanie informacji.
Popieram wniosek Kukiz,15