Zmiana w MZ: Dyrektor I. Obarska odwołana

02 Stycznia 2018, 17:01 Ministerstwo Zdrowia

Izabela Obarska, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia została dziś odwołana. Jak nieoficjalnie wiadomo, w ostatnich tygodniach ministerstwo próbowało dostarczyć jej wymówienie. 

Dyrektor była od około trzech miesięcy na zwolnieniu lekarskim i nie odbierała wypowiedzenia. W końcu uznano, że na tyle skutecznie próbowano to zrobić, że wymówienie doszło do skutku i jak się dowiedzieliśmy od jednego z pracowników, dyrektor generalna MZ poinformowała już o 16:30 o odwołaniu dyrektor.

W czasie jej nieobecności departament bezpośrednio nadzorował wiceminister Marcin Czech, a od ponad miesiąca nowo przyjęty  wicedyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Łukasz Szmulski.

Jak nieoficjalnie się mówi, powodem zwolnienia był brak lub niewystarczająca współpraca Obarskiej z kierownictwem MZ oraz innymi departamentami. Podobny problem występował w czasie, gdy wiceministrem od leków był Krzysztof Łanda, co opisywaliśmy w Polityce Zdrowotnej.

Ministerstwo szuka już następcy Obarskiej. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

Adam Juźków Środa, 03 Stycznia 2018, 10:52
Od wielu miesięcy prowadziłem ożywioną korespondencję z Dep.Polityki Lekowej I Farmacji - w tym również z p.Dyr.Obarską odnośnie braku na liście leków bezpłatnych dla seniorów 75+ leku o nazwie Xarelto, które wprawdzie figuruje na tej liście, ale tylko w odniesieniu do chorych na zakrzepicę i zator płucny.Wszystkie inne choroby, a w szczególności migotanie przedsionków, udary mózgowe, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca nie zostały uwzględnione we wskazaniach refundacyjnych. Wszystkie odpowiedzi z Dep.Polityki Lekowej na moje wielokrotne interwencje w sprawie Xarelto dla seniorów 75+ były formułowane jak przysłowiowe odganianie się od natrętnej muchy, która mąci spokój i przeszkadza błogiemu spokojowi aparatu kierowniczego tegoż departamentu.Pragnąc dotrzeć do sedna sprawy tzn.dowiedzieć się przyczyn pominięcia we wskazaniach refundacyjnych w/w chorób (migotanie,udary, cukrzyca i nadciśnienie) nawiązałem kontakt z firmą Bayer S.A.- producentem leku Xarelto- która poinformowała mnie, iż już w 2011r zgłosiła do MZ wniosek o rozszerzenie wskazań refundacyjnych dla Xarelto również na te choroby.Niestety, wniosek ten spoczywa gdzieś, w jakimś przepastnym biurku w Dep.Polityki Lekowej, a być może i w samym archiwum ministerstwa, bowiem dotychczas resort zdrowia nie raczył podjąć jakiejkolwiek w tej sprawie decyzji, a firma Bayer wniosku z 2011r nie wycofywała. Mnie,MZ próbowało wmówić, że to wina firmy Bayer S.A., ale prawda jest zupełnie inna. Każdego zadziwia fakt, że od 2011r Min.Zdrowia nie potrafiło tej sprawy rozstrzygnąć tym bardziej, że lek Xarelto jest horrendalnie drogi i jestem przekonany,że z tego względu wielu seniorów 75+ po prostu nie stać na jego wykupienie.Na marginesie całej tej bulwersującej nas- seniorów- sprawy, pragnę podkreślić, że pomimo wielokrotnych starań z mojej strony MZ nie raczyło merytorycznie wyjaśnić dlaczego na liście leków bezpłatnych Xarelto jest dostępne wyłącznie dla chorych na zakrzepicę i zatory płucne, a pozostałe choroby całkowicie pominięte.Mam nadzieję, że następca pani dyr.Obarskiej wykaże zdecydowanie więcej empatii wobec starych i schorowanych seniorów 75+, którzy nie "mieli szczęścia" zachorować na zakrzepicę bądź zator płucny aby otrzymywać Xarelto bezpłatnie, zgodnie z obietnicami z okresu kampanii przedwyborczej w 2015r kiedy to nam seniorom obiecywano leki bezpłatne pod warunkiem ukończenia 75 lat życia. O żadnych innych ograniczeniach, natury administracyjnej, mowy wówczas nie było. Dlaczego więc Ministerstwo Zdrowia nie dotrzymało danego nam słowa?Kto na to proste pytanie da seniorom odpowiedź?Może Państwa Redakcja zainteresuje się sprawą, którą tu poruszyłem, bo nam seniorom już dużo czasu nie zostało dlatego liczymy na rychłą, nawet jakąkolwiek, reakcję Państwa Redakcji, a może za Waszym udziałem nawet z samego resortu zdrowia.Serdecznie pozdrawiam z okazji Nowego Roku. Z poważaniem - senior 79+
duniu Środa, 03 Stycznia 2018, 21:20
Dodam tylko że NFZ zaczął bronić kontrolę czy Xarelto było przepisywane zgodnie z tym wskazaniem. Sypnęło masą zwrotów nienależnej refundacji. To jest jedna klika!!!!!
Pola Środa, 03 Stycznia 2018, 18:13
A jak to się dzieje, że firma Bayer taniej sprzedaje op. X 28 tabl nierefundowane niź 14 tabl. na refundację. Może ktoś się wreszcie tym zajmie w ministerstwie.
ccc Piątek, 05 Stycznia 2018, 7:57
Zajmują sie tak, aby właśnie tak było :D A swoją droga jak ktoś zaczyna od kablowania na swojego przełożonego to daleko chyba nie zajedzie...