MZ o podwyżce cen leków po przeszczepach

03 Stycznia 2018, 9:37

Sztywne stanowisko niektórych producentów leków w zakresie utrzymywania cen na bardzo wysokim poziomie nie może ograniczać działań Ministra Zdrowia w zakresie refundacji nowych, tańszych, równie skutecznych i bezpiecznych produktów – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia i po raz kolejny uspokaja pacjentów po przeszczepach, dla których niektóre leki w ostatnich miesiącach podrożały o kilkaset złotych.

W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi leków po przeszczepach zapewniamy, że leki dla osób po przeszczepach są nadal dostępne. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą czuć się bezpiecznie – zapewnia resort zdrowia.

Firmy farmaceutyczne nie mogą ograniczać działań Ministerstwa

Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, systematyczne zwiększanie dostępu do nowoczesnych i bezpiecznych technologii lekowych, pozwalających na leczenie zgodnie z najlepszymi standardami medycznymi, jest priorytetem Ministra Zdrowia, natomiast sztywne stanowisko niektórych producentów leków w zakresie utrzymywania cen na bardzo wysokim poziomie nie może ograniczać działań Ministra Zdrowia w zakresie refundacji nowych, tańszych, równie skutecznych i bezpiecznych produktów, co pozwala zachować stabilność budżetu oraz rozszerzać katalog leków refundowanych o nowe technologie, które dotychczas nie były finansowane ze środków publicznych.

MZ przypomina jak działa ustawa refundacyjna

Za odpowiednik leku uważa się lek zawierający tę samą substancję czynną oraz mający te same wskazania i tę samą drogę podania przy braku różnic postaci farmaceutycznej. Objęcie refundacją leków generycznych nie oznacza, że tzw. leki referencyjne przestały być finansowane – ich dalsza refundacja jest regulowana przez kwestie ekonomiczne – wyjaśnia MZ.

Jak podkreśla Ministerstwo, badania biorównoważności dowiodły ponad wszelką wątpliwość, iż leki generyczne dostarczają do organizmu tę samą substancję czynną w takiej samej ilości i czasie, jak lek referencyjny. Stanowisko to jest zgodne z wiedzą naukową oraz regulacjami prawnymi.

Drożej... ale taniej?

W przypadku limitu finansowania za 1 dobową definiowaną dawkę (DDD) walgancyklowiru od końca 2014 roku kwota ta spadła z 198,05 złotych do 37,22 zł obecnie – obecne wydatki na DDD stanowią 18,8 proc. wydatków z 2014. Umożliwiło to zmniejszenie wydatków z 22,49 mln zł w 2014 roku do 13,09 mln złotych w 2016 roku, co oznacza, że zwiększyła się istotnie dostępność do leku dla pacjentów przy jednoczesnej oszczędności dla płatnika – wyjaśnia resort.

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz