Bezprecedensowa decyzja NHS: planowe zabiegi odwołane

04 Stycznia 2018, 12:53

W wielu brytyjskich szpitalach nakazano anulować wszystkie operacje, które nie są pilne co najmniej do lutego. To bezprecedensowa decyzja NHS. 

W skutek najnowszej decyzji NHS aż 50 tys. operacji zostało czasowo wstrzymanych. Lekarze podnoszą alarm i ostrzegają, że brytyjscy pacjenci zaczynają być leczeni jak w krajach „trzeciego świata”. Kryzys w służbie zdrowia w Wielkiej Brytanii trwa od dawna. Dodatkowo zaostrzył go szczyt zachorowań na grypę.

Szpitale w stanie krytycznym

Do wtorkowego wieczoru 12 placówek NHS - w tym dwa pogotowie ratunkowe obejmujące opieką prawie dziewięć milionów osób - zadeklarowało osiągnięcie stanu krytycznego w związku z ogromną liczbą pacjentów. Części pacjentów, których normalnie przywiozłaby do szpitala karetka pogotowia, proponuje się dotarcie do placówki własnym transportem.

"Czarny alert"

Ponadto 10 sieci szpitalnych stwierdziło, że znajduje się na najwyższym poziomie funkcjonowania,  znanym jako "czarny alert" – zwykle wykorzystywanym w sytuacjach awaryjnych. Wiele innych szpitali odmówiło udzielania informacji na temat obłożenia powołując się na zakaz informowania o tym, który miał rzekomo wyjść z NHS. Najnowsze dane mówią jednak o tysiącach operacji anulowanych w czasie świąt Bożego Narodzenia.

AS

Źródło: Telegraph

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz