W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się upaństwowieniem ratownictwa

04 Stycznia 2018, 14:24

W przyszłym tygodniu Sejm zajmie się projektem zmian w ratownictwie medycznym. Nowelizacja ustawy wprowadza m.in. upaństwowienie ratownictwa. 

Na 9 stycznia zostało zaplanowane pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw. 

Zmiana dotyczy m.in. przejęcia przez Ministra Zdrowia zadań w zakresie utrzymania i obsługi technicznej Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, dotychczas realizowanego przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Nowelizacja wprowadza pojęcie "dyspozytorni medycznej", która stanie się komórką organizacyjną urzędu wojewódzkiego, pełniącą rolę ośrodka działania SWD PRM na terenie województwa. 

Upaństwowienie

Z rynku wypadną prywatne firmy, mające teraz ok. 10 proc. udziałów. W ustawie wpisano bowiem na sztywno, że zespoły ratownictwa medycznego, w tym lotnicze zespoły ratownictwa, wchodzące w skład podmiotu leczniczego będącego samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej albo jednostką budżetową, albo spółką kapitałową, w której co najmniej 51 proc. udziałów albo akcji należy do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, lub publicznej uczelni medycznej.

Umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego, zawarte przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy, obowiązują na okres, na jaki zostały zawarte, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2018 r.

Podmioty, które nie spełniają tego warunku, mogą działać w systemie, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r. Wcześniej planowano, że ta zmiana wejdzie w życie już od 1 lipca 2018 r.  (choć jeśli np. NFZ nie przedłuży im w przyszłym roku umów, to w praktyce termin do końca 2020 r. nie będzie miał większego znaczenia). 

AS, AK

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz