Przeciwnicy obowiązkowych szczepień piszą do premiera

04 Stycznia 2018, 15:54

Do premiera Mateusza Morawieckiego trafiła petycja przeciwników obowiązkowych szczepień. Domagają się m.in. opracowania nowego systemu identyfikacji, kontroli i leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych i zniesienia sankcji za odmowę szczepień. 

Petycję do premiera Mateusza Morawieckiego skierowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. „Spełnienie naszych postulatów pomoże zmniejszyć liczbę powikłań poszczepiennych, poprawić ich diagnozowanie i leczenie oraz ustalić pełen bilans korzyści i strat programu szczepień prowadzonego w Polsce, a tym samym zadbać o bezpieczeństwo dzieci i dorosłych pacjentów, którzy podobnie jak obywatele 17 państw europejskich, mają prawo podjąć suwerenną i świadomą decyzję czy, czym, kiedy i jak będzie szczepione ich dziecko i członkowie rodziny. Teraz jest przymus, brak informacji o powikłaniach i brak odpowiedzialności za nie, a osoby, które powinny bronić praw pacjentów, częstokroć okazują się lobbystami firm farmaceutycznych” – czytamy w petycji.

Stowarzyszenie domaga się m.in.:

1. Opracowania nowego systemu identyfikacji, kontroli i leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP), włącznie z opracowaniem procedur gwarantujących opiekunom prawnym i dorosłym pacjentom pełny udział w tym procesie (oraz pełna informacja o powikłaniach potwierdzona przez pacjenta pisemnie i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta po szczepieniu, przekazywanie zgłoszeń działań niepożądanych szczepionek zgłoszonych do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Produktów Biobójczych automatycznie do organu prowadzącego rejestr NOP). 

2. Utworzenia specjalnego funduszu odszkodowań wzorem 14 państw europejskich współfinansowanego przez producentów szczepionek dla wszystkich osób dotkniętych trwałym uszczerbkiem zdrowia lub utratą bliskich wskutek wystąpienia NOP i powikłań poszczepiennych – bez względu na długość leczenia w szpitalu.

3. Utworzenia listy ekspertów – niezależnych od koncernów farmaceutycznych, w tym producentów szczepionek (z obowiązkiem złożenia oświadczenia o konflikcie interesów).

4. Zniesienia sankcji wynikających z ustawowego obowiązku szczepień i wprowadzenia dobrowolności wzorem 18 państw europejskich uznając jego konstytucyjną niedopuszczalność.

5. Utworzenia odrębnego organu odpowiedzialnego za nadzór nad powikłaniami poszczepiennymi w tym NOP – obecnie nadzór ten prowadzony jest w rażącym konflikcie przez organ nadzorujący i egzekwujący jednocześnie tzw. „wyszczepialność” oraz handlujący preparatami szczepionkowymi bez kontroli sądowej, co łamie konstytucyjne prawa obywateli.

Są też inne postulaty

Stowarzyszenie oczekuje również zainicjowania zmian koniecznych dla bezpieczeństwa dzieci i dorosłych pacjentów oraz zmierzających do realizacji postulatów poprzez:

• przeprowadzenie kontroli organów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie systemu szczepień

• przeprowadzenie kontroli w celu ujawniania przypadków korupcji w instytucjach państwowych i samorządzie terytorialnym oraz nadużyć osób pełniących funkcje publiczne, a także działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa związane z systemem szczepień w Polsce

• przeprowadzenie kontroli organów administracji odpowiedzialnych za nakładanie grzywien w celu przymuszenia do szczepień 

• inicjatywę ustawodawczą uwzględniającą postulaty STOP NOP.

Stowarzyszenie prosi rząd o pozytywne rozpatrzenie petycji, „biorąc pod uwagę potrzebę ustalenia pełnych kosztów społecznych i ekonomicznych powikłań poszczepiennych, ponoszonych zarówno przed budżet państwa, jak i rodziny”.

Petycja została skierowana do Ministerstwa Zdrowia. Resort nie  udzielił jeszcze odpowiedzi. W konsultacjach jest natomiast projekt ustawy, w której MZ tworzy specjalny fundusz, z którego wypłacane mają być odszkodowania za niepożądane skutki szczepień. Resort nie zamierza natomiast rezygnować z obowiązku szczepień. 

AS

Źródło: MZ

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

12 komentarzy

Sder Piątek, 16 Marca 2018, 19:46
I ani słowa o konieczności przeprowadzenia badań populacyjnych odnośnie bezpieczenstwa szczepień. CZEMU??!
tata Sobota, 06 Stycznia 2018, 13:38
Rząd finansując program szczepień wypłaca koncernom setki milionów złotych. Jaki procent tej kwoty może wracać do "drugiego" budżetu partii? Biorąc pod uwagę znikome koszty produkcji szczepionek, może to być nawet ponad 50%. Tak oto kosztem zdrowia naszych dzieci partia rządząca może zapewniać sobie lewe finansowanie. Stąd właśnie nacisk na utrzymanie przymusowych szczepień, bo przecież nie dla zdrowia dzieci! Nie ma kasy dla lekarzy, nie ma kasy dla szpitali, nie ma kasy na skrócenie kolejek do specjalistów, polska służba leży, ale na szczepienia są setki milionów. Szczepimy najwięcej i najgorszym syfem.
barbara martins Piątek, 05 Stycznia 2018, 22:29
zgodnie z Konstytucją RP. Art.68.każdy ma prawo do ochrony zdrowia.art 38.Rzeczpospolita Polska zapewnia ,kazdemu człowiekowi prawną ochrone zycia .Art.39.Nikt nie może byc poddany eksperymentom naukowym lwtym medycznym bez dobrowolnie wyrazonej zgody. Nie wiem ,czym panstwo sie kieruje wprowadzajac ustawe o szczepieniach ale na pewno nie zdrowiem Polaków i Polek.
popowski mariusz Piątek, 05 Stycznia 2018, 22:01
Jesli żyjemy w Panstwie Praw i mjestacie Prawa ,nikogo nie można zmuszac do szczepien ,to jest dobra wola kazdego człowieka w podejmowaniu decyzji czy szczepic .czy nie .Jezeli jestesmy stworzeniu na obraz Bozy ,to mamy tak zyc aby nie czynić zła zgodnie z 7 przykazaniem Bożym ..Kazdy z nas bedzie odpowiadał za czyny przed Bogiem ,jezeli jesteś bożym stworzeniem nie dopuść do zła .
Milena Piątek, 05 Stycznia 2018, 21:17
I bardzo dobrze, miejmy nadzieję, że w końcu się coś zmieni!! Nasze dzieci to nie króliki doświadczalne!
Danusia Piątek, 05 Stycznia 2018, 19:50
jestem przeciw obowiazkowym szczepieniom jak niemowlaki tak dzieci i dorosli a monistrowie nie przyjma po 100 sztuk na raz
Jarosław Piątek, 05 Stycznia 2018, 16:30
W tym temacie jest wiele nieścisłości i lęków o własne i bliskich zdrowie dlatego pilnie trzeba powołać komisję sejmową lub służby w celu bardzo dokładnego zbadania tematu choćby dlatego dlaczego z wszystkich krajów w Polsce jest największa ilość szczepień. Czyżby poligon doświadczalny...We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek... szczepienia jeśli już to tylko niektóre faktycznie zagrażające populacji ale nie tak szybko po urodzeniu i nie na wszystko i od wszystkiego... powinno być powołane niezależne gremium naukowe składające się z wybitnych fachowców nie związanych z farmą i stwierdzeniem przez nich jakim chorobą powinniśmy zapobiegać a co jest ściemą... a szczepionki powinny być wytwarzane przez nasze instytuty naukowe...
Anna H Piątek, 05 Stycznia 2018, 13:41
Kiedy sprzedaliscie Polskę i nasze dzieci ? Kiedy otwórzcie oczy i przestaniecie krzywdzić społeczeństwo. Nie jest możliwa dobrowolna zgoda na szczepienia jeśli jej odmowa skutkuje odpowiedzialnością karną. Prosze zacząć myśleć i zacząc wykonywać to do czego zostaliscie powołani: troska o dobro narodu.
zettez Piątek, 05 Stycznia 2018, 11:02
"Resort nie zamierza natomiast rezygnować z obowiązku szczepień" - no pewnie, trudno się biznesy robi, kiedy prawa rynkowe działają - znacznie łatwiej, kiedy biznes na odpowiednim poziomie, co roku zapewniony. I rozszerzać zakres można do woli. Nikt się nie oburzy - propaganda i manipulacja robią swoje. Ilu nie boi się myśleć, bo wyrosło z grozy zostania uznanym za "antyszczepionkowca"? A ilu tylko pochyla i odwraca głowę, udając, że nie słyszy, nie widzi i że ich to "nie dotyczy". Pieniądze im zabierają, dzieci krzywdzą a oni uznają, że to nie temat, którym warto się zająć i sprawdzić, co się wie naprawdę - poza tym, że "szczepienia nas uratowały" "szczepienia są efektywne i bezpieczne" "my też byliśmy szczepieni i nic nam nie było". Ładne zestawy podejrzanie podobnych myśli, które większość ma w głowie.
Ogólnie - "nic się nie dzieje, wszystko jest dobrze", można dalej spać spokojnie.
Danka Piątek, 05 Stycznia 2018, 19:52
niech sie sami szczepiaja ale po 100 szczepien na raz ,kiedys odpowiedzie jak dopadne przekrecicie sie
Zwykła mama Piątek, 05 Stycznia 2018, 15:15
Racja. Trzeba nieść zatem kaganek oświaty dalej..
QR Czwartek, 04 Stycznia 2018, 19:29
Patologia.