Projekt dot. nadzoru nad wywozem leków już w Sejmie

05 Stycznia 2018, 12:07

Do Sejmu wpłynął już rządowy projekt o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Zmiany dotyczą m.in. transportu leków i mają utrudnić ich nielegalny wywóz za granicę.

W grudniu projekt został przyjęty przez rząd. Teraz zajmie się nim Parlament. Dokument został właśnie skierowany do zaopiniowania przez sejmowe Biuro Legislacyjne.

Przewóz leków monitorowany

Do funkcjonującej już ustawy wprowadzono nowy rozdział dotyczący monitorowania przewozu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, zagrożonych brakiem dostępności w Polsce w związku z ich wywozem za granicę. Z powodu zmiany przepisów Prawa farmaceutycznego, każdy przedsiębiorca będzie musiał zgłosić Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu (GIF) zamiar wywozu tych towarów z Polski lub ich zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza naszym krajem.

Przedsiębiorcy prowadzący obrót hurtowy oraz zajmujący się wytwarzaniem i importem produktów leczniczych – w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie tej ustawy będą musieli przekazać GIF aktualne listy środków transportu wraz z ich numerami rejestracyjnymi, wykorzystywane w zakresie działalności objętej zezwoleniem.

W 2016 r. wywóz leków za granicę osiągnął wartość 2 mld zł

Rząd liczy, że nowe regulacje ograniczą wywóz towarów za granicę, którego efektem jest brak specjalistycznych i nowoczesnych leków (głównie ratujących życie) w polskich aptekach. W 2016 r. wywóz leków z naszego kraju za granicę osiągnął wartość 2 mld zł, a na liście leków zagrożonych brakiem dostępności jest obecnie wymienionych ok. 200 pozycji. Systemowi monitorowania drogowego nie będą podlegały przewozy realizowane przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

AS

Źródło: Sejm, KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

olek Piątek, 05 Stycznia 2018, 13:31
Wypowiedź Pani Ochman bardzo na czasie:
Łanda były wiceminister uwikłany w korporacje
Czech obecny wiceminister uwikłany w korporacje
Król obecny wiceminister uwikłany w korporacje
Radzwiłł obecny minister ich wszystkich powołał - dlaczego? Dzięki komu został ministrem?
Obserwujmy kto teraz przychodzi na stanowiska w MZ

"– Jeśli mamy mówić o rozmowach, to one muszą być oparte na zaufaniu: że rzeczywiście coś się zmieni; że jest konkretny plan – podkreśliła Ochman. – Zastanawiam się, czy nie lepiej by było, gdyby za służbę zdrowia w Polsce odpowiadał ktoś, kto nie jest związany bezpośrednio z medycyną, tylko ktoś z zaufaniem społecznym i wrażliwością społeczną, a jednocześnie nie będzie ubezwłasnowolniony przez żadną korporację.
Zapytana, kogo widzi na takim stanowisku, powiedziała: – Parę osób, ale to nie ja jestem od wskazywania, tylko pan premier Morawiecki.
Dodała, że minister zdrowia jest od tego, żeby politykę zdrowotną prowadzić, ale „jednocześnie musi za nią odpowiadać”.
– Oczekujemy, że ktoś wreszcie zrozumie, że podobnie jak armia i inne resorty, służba zdrowia jest jednym z filarów bezpieczeństwa państwa – podkreśliła Ochman."