Szpitale same zaplanują pracę personelu. Jest projekt MZ

08 Stycznia 2018, 11:37

Szpitale będą mogły według własnego uznania planować prace personelu medycznego. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia MZ w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, brak elastyczności w ustalaniu harmonogramów czasu pracy lekarzy realizujących świadczenia gwarantowane stanowi ograniczenie w optymalnym zarządzaniu podmiotem leczniczym i może prowadzić do nieracjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Po co zmiany?

Dlatego Ministerstwo zmienia przepisy tak, żeby szpitale mogły swobodnie ustalać harmonogram pracy personelu medycznego. Jest to odpowiedź resortu na kłopoty z zapewnieniem opieki pacjentom w związku z akcją wypowiadania klauzuli opt-out przez lekarzy. Zmiany dotyczą także możliwości łączenia dyżurów lekarskich na kilku oddziałach.

Lepsza jakość, większe bezpieczeństwo?

Ministerstwo Zdrowia oczekuje, że efektem wprowadzanych zmian będzie poprawa jakości udzielanych świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów. Czas pracy lekarzy ma być zoptymalizowany. Kadra medyczna ma też być w mniejszym stopniu obciążona pracą. 


Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

AS

Źródło: RCL

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

lol Sobota, 13 Stycznia 2018, 9:48
1 pielegniarka na 2 pietra?