PO: Jutro pakiet poprawek do budżetu ws. nakładów na zdrowie

08 Stycznia 2018, 12:29

Podczas jutrzejszej debaty sejmowej nad projektem budżetu, klub Platformy Obywatelskiej ma przedstawić pakiet poprawek gwarantujących wzrost finansowania na ochronę zdrowia już w tym roku. – Nie można mówić pacjentom, że będzie lepiej w 2025 roku. Trzeba znaleźć rozwiązanie na sytuację obecną – mówił dziś w Sejmie Jan Grabiec, rzecznik klubu Platformy Obywatelskiej.

Jak wyjaśniali dziś parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, pakiet poprawek zawiera realne rozwiązania dotyczące przesunięcia środków już w tegorocznym budżecie. – To są propozycje, które są wyciągniętą ręką ze strony opozycji pod adresem rządzących – mówił  dziś w Sejmie Jan Grabiec.

- Mamy do czynienia z sytuacją kryzysową w służbie zdrowia. Kryzys narasta od wielu tygodni. Widzimy brak skutecznych działań ze strony rządu – dodał rzecznik klubu PO.

Jak przekuć "cud Suskiego" na polskie realia

- Temat nabrzmiewa miedzy innymi z powodu arogancji resortu zdrowia. Naszym zdaniem przekroczył już próg Ministerstwa i wymaga osobistego zaangażowania premiera. Premier Morawiecki obiecywał dialog ze środowiskiem, a tymczasem nie chce się spotkać nawet z rezydentami - przypomniał senator PO Tomasz Grodzki. - Spotkał się Pan minister Suski, który powiedział, że żeby szybciej zwiększyć nakłady na służbę zdrowia, to musiałby się zdarzyć cud. Więc my proponujemy przekuć ten cud na polskie realia ekonomiczne, które były przedstawiane przez przewodniczącego Schetynę już w październiku. Plan jasno pokazuje skąd wziąć pieniądze. Jest to bardzo realistyczne podejście. Głównie chodzi nam o dochody z akcyzy. Będziemy składać konkretne propozycje budżetowe w nadchodzącej debacie sejmowej - dodał prof. Grodzki.

Platforma podpowiada rządowi...

- Jest realny plan Platformy Obywatelskiej dojścia do oczekiwanych pieniędzy w służbie zdrowia – oczekiwanych dla bezpieczeństwa i jakości leczenia pacjentów i dla satysfakcji pracowników medycznych. To nigdy nie będą zmarnowane pieniądze. Żeby skrócić kolejki w służbie zdrowia możemy albo zwiększyć nakłady, albo zlikwidować limity, albo jeżeli ktoś nie uzyska pomocy w publicznej służbie zdrowia, zwrócić mu pieniądze jeśli skorzysta z prywatnej służby zdrowia. W każdym z tych trzech przypadków za to trzeba zapłacić - podkreślił senator PO. 

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz