Płace minimalne przyczyną kłopotów finansowych ZOL-i?

08 Stycznia 2018, 15:25

Stawka, którą NFZ płaci za osobodzień w zakładach opiekuńczo-leczniczych nie wzrosła od 2010 roku – pisze w petycji do Ministerstwa Zdrowia dyrektor Ośrodka pod Wezwaniem Św. Józefa w Gliwicach i apeluje do ministra zdrowia o zwiększenie finansowania.

Zakłady opiekuńczo-lecznicze udzielają świadczeń medycznych pacjentom, którzy wymagają całodobowej opieki i kontynuacji leczenia poza szpitalem. Jak czytamy w petycji skierowanej do resortu zdrowia „stawka za osobodzień wynikająca z kontraktu z NFZ nie uległa zmianie w zol-ach od 2010 roku nie uległa zmianie pomimo drastycznego wzrostu kosztów prowadzenia działalności wynikających z coraz kosztowniejszych leków, środków pomocniczych, zwiększonego personelu oraz z tytułu wzrostu płacy minimalnej. Wzrostu tego nie zrekompensowano zakładom w żaden sposób.”

O ile powinna wzrosnąć stawka?

„To powoduje, że jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej, na którą nie mamy wpływu ponieważ jest narzucona zewnętrznie (…). Niedoszacowanie zostało przerzucone na świadczeniodawców. Obecnie obserwujemy niepokojący stan wyczerpania zasobów przeznaczonych na zarządzanie i sprawowanie opieki”.

Zdaniem autorów petycji sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych poprawiłoby podniesienie stawki do poziomu 152,51 zł – zgodnie z rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

 

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz