Prof. Ł. Szumowski nowym ministrem zdrowia?

09 Stycznia 2018, 7:10

Dziś dowiemy się, czy w ramach rekonstrukcji rządu zmieni się obsada w resorcie zdrowia. W ostatnich tygodniach najczęściej mówiło się w tym kontekście o Grzegorzu Gieleraku, Piotrze Czaudernie, Łukaszu Szumowskim. Spekulowano nawet o powrocie Mariana Zembali lub przeniesieniu do resortu zdrowia Jadwigi Emilewicz. Od wczorajszego wieczoru typowany jest głównie Szumowski. 

Choć do ostatniej chwili nie jest to pewne, na Szumowskiego wskazują osoby związane z PiS, z Kancelarią Prezydenta a także część ekspertów. 

Resort zdrowia w politycznym rozdaniu był związany z Jarosławem Gowinem, a Szumowski to jego zastępca w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym ukończył w 1997 roku. W 1998 r. rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W ostatnim czasie w tematach zdrowotnych wypowiadał się głównie w kontekście wspierania działalności naukowej oraz przemysłu (Refundacyjny Tryb Rozwojowy). Jest zaangażowany w projekt stworzenia Instytutu Biotechnologii Medycznej (IB-Med), którego koncepcję w końcu grudnia przedstawili premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Według ich zapowiedzi nowa instytucja zainwestuje pół miliarda złotych w prowadzone w Polsce badania nad stworzeniem nowych cząsteczek leków.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska zapowiedziała, że premier Mateusz Morawiecki przedstawi nowych ministrów dziś w południe. 

Więcej na temat rekonstrukcji przeczytasz tutaj Jutro poznamy nowy skład rządu

AK

Zdjęcie ze strony resortu nauki

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz