Ł. Szumowski ministrem zdrowia, potwierdził współpracownikom

09 Stycznia 2018, 11:28

Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, wiceminister nauki Łukasz Szumowski na spotkaniu ze współpracownikami potwierdził, że będzie nowym ministrem zdrowia. 

Oficjalnie nowi członkowie rządu Mateusza Morawieckiego mają być powołani o 12:00 przez prezydenta. Ich lista została wysłana Andrzejowi Dudzie dziś o 7 rano. 

Jak już informowaliśmy, od wczoraj mówi się o tym, że z grona kandydatów na nowego ministra zdrowia wybrany został Łukasz Szumowski. Teraz te informacje potwierdzili nam nieoficjalnie jego współpracownicy, z którymi - jak twierdzą - miał już pożegnalne spotkanie. 

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jest autorem lub współautorem ponad 150 prac o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym ukończył w 1997 roku. W 1998 r. rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W ostatnim czasie w tematach zdrowotnych wypowiadał się głównie w kontekście wspierania działalności naukowej oraz przemysłu (Refundacyjny Tryb Rozwojowy). Jest zaangażowany w projekt stworzenia Instytutu Biotechnologii Medycznej (IB-Med), którego koncepcję w końcu grudnia przedstawili premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Według ich zapowiedzi nowa instytucja zainwestuje pół miliarda złotych w prowadzone w Polsce badania nad stworzeniem nowych cząsteczek leków.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz