Rząd po rekonstrukcji - Ł. Szumowski nowym ministrem zdrowia

09 Stycznia 2018, 12:25

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Potwierdziły się nasze informacje. Nowym ministrem zdrowia został kardiolog prof. Łukasz Szumowski. 

Poza Konstantym Radziwiłłem, stanowisko w rządzie stracili m.in. Antonii Macierewicz, A. Streżyńska, W. Waszczykowski i Jan Szyszko.

Kim jest nowy minister zdrowia

Nowym ministrem zdrowia został Łukasz Szumowski. Z zawodu jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym ukończył w 1997 roku. W 1998 r. rozpoczął pracę w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie. W 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 – doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy w 2016 roku.

Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Inne zmiany w rządzie

Teresa Czerwińska została powołana na stanowisko ministra finansów (dotąd pełniła funkcję wiceministra w MF), Jadwiga Emilewicz została ministrem do spraw przedsiębiorczości i technologii (wcześniej wiceminister rozwoju), Jerzy Kwieciński został ministrem inwestycji i rozwoju (dotąd wiceminister rozwoju). Na urząd ministra środowiska został powołany Henryk Kowalczyk (do tej pory szef Komitetu Stałego RM). Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński zastąpił Mariusza Błaszczaka na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji. M. Błaszczak został powołany na stanowisko ministra obrony narodowej w miejsce odwołanego z rządu Antoniego Macierewicza. Jacek Czaputowicz zastąpił Witolda Waszczykowskiego na stanowisku ministra spraw zagranicznych. Andrzej Adamczyk został powołany na urząd ministra infrastruktury (do tej pory kierował resortem infrastruktury i budownictwa). 

Prezydent i premier o nowym rządzie

- Wszystkim Państwu bardzo dziękuję. Gratuluję premierowi - przede wszystkim odwagi i umiejętności dokonywania zmian - nie tylko personalnych, ale też tych o charakterze strukturalnym i organizacyjnym - mówił dziś prezydent Andrzej Duda tuż po zaprzysiężeniu nowych ministrów. - Wiele dobrych rzeczy udało się już zrobić. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Głęboko wierzę, że te zmiany przyczynią się do jeszcze lepszego funkcjonowania resortów. Jestem otwarty na współpracę. Chciałbym, żebyście widzieli we mnie kogoś kto współdziała i wspiera Waszą pracę - mówił prezydent A. Duda. 

- Polska jest pięknym żaglowcem płynącym po nieznanych morzach i oceanach. To czy zawinie bezpiecznie do portu zależy nie tylko od siły masztów ale przede wszystkim od załogi - mówił w Kancelarii Prezydenta premier Mateusz Morawiecki. - Chciałbym, żebyśmy byli rządem wielkiej modernizacji. Polska demokracja musi być demokracją z sercem. Jest dla nas sprawą najwyższej wagi, żebyśmy budowali Polskę silną i bezpieczną. Nie jesteśmy i nie chcemy być rządem dogmatycznym i doktrynalnym. Chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem - dodał szef rządu. - Chciałbym, żeby nasz rząd został zapamiętany jako dobry rząd dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa polskich rodzin - mówił M. Morawiecki jednocześnie dziękując za pracę w rządzie ministrom, którzy zostali dziś zdymisjonowani. 

 

AS

Foto: KPRM

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz