Pacjenci o zmianie na stanowisku ministra zdrowia

09 Stycznia 2018, 13:49

Nowym ministrem zdrowia został kardiolog, Łukasz Szumowski. Zapytaliśmy przedstawicieli organizacji pacjenckich jak oceniają tę zmianę i czego spodziewają się po nowym szefie resortu zdrowia. 

Dialog z pacjentami powinien być kontynuowany

- Z nadzieją patrzę na współpracę z nowym Ministrem Zdrowia, który jest nie tylko klinicystą, ale ma też doświadczenie urzędnicze. Jednocześnie liczę, że partnerski dialog z pacjentami będzie kontynuowany, i uda się wypracować trwałą formę współpracy ze wszystkimi środowiskami. Zdając sobie sprawę, że głównym obszarem zainteresowania Pana Ministra jest kardiologia, mamy także nadzieję, że spojrzy na system całościowo, i będzie mądrze wspierał priorytety w zdrowotne, w tym onkologię, opiekę nad seniorami, matką i dziećmi i inne. Wyzwaniem będzie także efektywne zagospodarowanie wzrastających nakładów na zdrowie i konstruktywne porozumienie z zawodami medycznymi - mówi Beata Ambroziewicz, Prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie.

Potrzebne zmiany w onkologii

Z nadzieją przyjmujemy powołanie Pana Profesora na stanowisko ministra zdrowia - mówi Wojciech Wiśniewski z Fundacji Onkologicznej Alivia. - W najbliższych dniach będziemy z wielką uwagą śledzić wypowiedzi Pana Ministra, w szczególności w odniesieniu do planów związanych z onkologią. W przeciągu ostatnich dwóch lat resort zdrowia podjął szereg inicjatyw, z których niewiele się zakończyło się. Dotyczy to projektowania świadczeń kompleksowych, taryfikacji wszystkich świadczeń onkologicznych, nowelizacji ustawy refundacyjnej, prac nad e-zdrowiem, dodatkowo Pan Premier zapowiedział powstanie Narodowego Instytutu Raka. 

- Polska onkologia wymaga całkowitej przebudowy. Nadszedł moment odejścia od deski kreślarskiej i początku budowy systemu opieki zarządzanego poprzez twarde dane. Czas prac analitycznych skończył się, jesteśmy za półmetkiem kadencji. Panie Ministrze, jesteśmy za półmetkiem kadencji - prosimy o zmapowanie inicjatyw, ich usystematyzowanie, określenie ram czasowych i sukcesywne wdrażanie. W innym przypadku za kilka lat będziemy ponownie słyszeć od OECD, że raka jelita grubego leczy się lepiej w Turcji niż Polsce - mówi Wojciech Wiśniewski.

Pacjent w centrum nowoczesnej ochrony zdrowia

Witamy nowego Ministra Zdrowia z nadzieją na kontynuację współpracy w przekształcaniu systemu opieki zdrowotnej w Polsce na system pacjentocentryczny, nowoczesny i efektywny kosztowo - mówi Ewa Borek z Fundacji My Pacjenci. - Przekazaliśmy naszą wizję transformacji systemowej Ministrowi Konstantemu Radziwiłłowi. Została ona wypracowana przez 40 organizacji pacjentów i stała się ona przedmiotem prac zespołu powołanego przez Ministra Zdrowia w październiku 2017. Zespół wypracował rekomendacje uwzględniające wiele z tych postulatów. Dziękujemy Ministrowi Konstantemu Radziwiłłowi za włączenie przedstawicieli pacjentów do zespołu pracującego nad zmianami systemowymi. Nasze postulaty wskazują, na co mają być wydane dodatkowe środki które pojawią się w systemie aby zbliżyć nas do wizji systemu z którego będą zadowoleni pacjenci i obywatele. Liczymy na kontynuację tych prac w ramach stałego zespołu ds. transformacji w którym wezmą udział przedstawiciele pacjentów. Liczymy na szybkie wznowienie tych prac - dodaje E. Borek.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz