M. Tombarkiewicz o ratownictwie: Falck bez odszkodowania

09 Stycznia 2018, 15:40 Ratownicy

Planowane na połowę tego roku wyeliminowanie prywatnych podmiotów z systemu ratownictwa medycznego budzi wiele kontrowersji. Wiceminister Marek Tombarkiewicz w piśmie do partnerów społecznych przekonuje, że Polsce nie grożą kary za upaństwowienie systemu. Powołuje się na umowę z Danią i przyszłe kłopoty Falcka. 

W piśmie skierowanym do Lubomira Jurczaka, przewodniczącego podzespołu problemowego ds. ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego, wiceminister zdrowia pisze, że:

"przyjęcie tezy o konieczności wypłaty odszkodowania firmie Falck Sp. z o.o. nie znajduje uzasadnienia w treści umowy między rządem PR a Rządem Królestwa Danii w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji". 

Obecnie ok. co dziesiąta karetka jest prywatna. A Falck to największy operator prywatnych karetek w publicznym systemie. 

Wiceminister przypomina, że od 1 lipca umowy z prywatnymi podmiotami będzie można podpisać w ratownictwie tylko wtedy, gdy nie znajdzie się publiczny dostawca tych usług. Więc trudno mówić o nacjonalizacji czy wywłaszczeniu.

Sejm: Ustawa o upaństwowieniu ratownictwa trafi do podkomisji

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Nauczyciel tanca Czwartek, 11 Stycznia 2018, 23:19
A ja Panu Ministrowi gwarantuje ze jednak jest Pan w bledzie - teza o odszkodowaniu wynika wprost z tej umowy - tylko wystarczy rozumiec co sie czyta no i wiedziec co sie robi.
ratmed Czwartek, 11 Stycznia 2018, 9:48
Jaki kraj w europie pozwolił by na świadczenie usług podmiotów zagranicznych? tylko Polska. Brawo dla PIS. Tak trzymać. jeszcze powinni zrobić porządek z marketami itd
Sąsiad Czwartek, 11 Stycznia 2018, 17:59
Np.Austria, Dania i Słowacja
Wyborca Środa, 10 Stycznia 2018, 8:29
Wreszcie . Brawo PIS
Bartek Wtorek, 09 Stycznia 2018, 20:28
Dostawca usług w ratownictwie...