Pacjenci: Sejmowa Komisja Zdrowia lekceważy temat onkologii

10 Stycznia 2018, 9:10

Dziś sejmowa Komisja Zdrowia ma ustalić plan pracy na kolejne sześć miesięcy. Ale pacjenci zwracają uwagę, że do tej pory Komisja w dużej części nie realizowała założonego programu. Nie było też debaty poświęconej onkologii.

„Ze smutkiem po raz kolejny przyjmujemy sytuację, w której przyjmowany plan pracy Komisji nie jest realizowany” – pisze do szefa sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Poliński z Fundacji Onkologicznej Alivia.

Onkologia poza zainteresowaniem Komisji

Jak wylicza Alivia, pomimo 109 posiedzeń oraz 784 dni od daty wyboru Prezydium Komisji dotychczas nie odbyła się ani jedna debata dotycząca stanu opieki onkologicznej.

„Przypominam uprzejmie, że choroby nowotworowe są pierwszą przyczyną śmierci kobiet w wieku produkcyjnym oraz drugą przyczyną śmierci mężczyzn w wieku produkcyjnym. Jednocześnie, według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, liczba Polaków zmarłych w 2015 r. z powodu nowotworów złośliwych po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 000. Co więcej, dane OECD wskazują, że skuteczność leczenia raka jelita grubego jest gorsza w Polsce niż w Turcji. Brak zainteresowania ze strony Komisji budzi w tych okolicznościach wyjątkowe zdumienie. Jest to odczucie tym mocniejsze, że zasadność debaty na ten temat uznały liczne zespoły parlamentarne, a nawet sejmowa Komisja ds. Kontroli Państwowej” – czytamy w apelu do KZ.

Pacjenci chwalą rząd

„W przeciągu ostatnich dwóch lat rząd, nad którym, jak wynika z Konstytucji, funkcję kontrolną pełni Sejm, podejmuje wiele inicjatyw zmierzających do poprawy sytuacji pacjentów. Trwają prace nad kompleksowymi świadczeniami gwarantowanymi w dziedzinie onkologii, ustawą o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta, zaplanowano taryfikację wszystkich świadczeń onkologicznych oraz podjęto decyzję o wdrożeniu wielu innych projektów. Brak debaty podczas posiedzeń Komisji może być jednym z powodów przewlekłości toczących się prac oraz możliwości ewentualnej korekty projektowanych rozwiązań” – pisze Bartosz Poliński.

„Zdaję sobie sprawę, że plan pracy nie jest dla Komisji wiążący, niemniej proszę o zastanowienie czy jako uczestnicy debaty dotyczącej systemu ochrony zdrowia uczyniliśmy wszystko, aby jej jakość oraz zakres odpowiadał rzeczywistym wyzwaniom” – kończy swoje wystąpienie prezes Fundacji Alivia.

Dziś nowy plan pracy Komisji

Dzisiejsze posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, na którym ma zostać zatwierdzony plan pracy na kolejne pół roku, zostało zaplanowane na godz. 12. 

AS

Źródło: Alivia

Foto: Sejm/K.Białoskórski

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz