Czego od nowego ministra zdrowia oczekują diagności laboratoryjni?

10 Stycznia 2018, 9:21

- Miałam okazję spotkać się z prof. Łukaszem Szumowskim, kiedy był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, już wtedy docenił pracę i rolę diagnostów laboratoryjnych – powiedziała prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Elżbieta Puacz, która optymistycznie ocenia zmianę na stanowisku ministra zdrowia.

Prezes KRDL powiedziała, że Szumowski na spotkaniu podkreślał znaczenie wykształcenia medycznego diagnostów laboratoryjnych we współpracy z lekarzami w opiece nad pacjentami.

Konieczne przyspieszenie prac nad ustawą

- Liczymy na dobrą współpracę z prof. Szumowskim, nowym ministrem zdrowia. Kluczowe jest dla nas przyśpieszenie prac nad nowelizacją ustawy o diagnostyce i powołanie Głównego Inspektoratu Medycyny Laboratoryjnej. Ważne jest również to, żeby Ministerstwo Zdrowia wreszcie wprowadziło: wycenę badań laboratoryjnych i rejestr badań –powiedziała prezes Puacz.

Badania w POZ

Diagności laboratoryjni chcieliby również, żeby informację płynące z badań laboratoryjnych były w pełni wykorzystywane. - Ważne jest to, żeby lekarze POZ zobowiązani byli do wykonywani badań profilaktycznych, a później rozliczani z puli badań, które zlecają pacjentom. Tylko dzięki temu uda się wcześniej wykryć część chorób, a tym samym państwo będzie przeznaczać mniej pieniędzy na leczenie pacjentów – tłumaczy prezes Elżbieta Puacz.

Prof. Łukasz Szumowski został powołany na stanowisko ministra zdrowia, zastąpił Konstantego Radziwiłła. Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Od 2011 kierował zespołem specjalistycznym nauk o życiu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

AS

Źródło: KIDL

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz