Francja: od 2018 roku więcej obowiązkowych szczepień

10 Stycznia 2018, 11:20

Francja znacząco rozszerzyła obowiązkowe szczepienia dla dzieci od 2018 roku. Dzieci urodzone od dnia 1 stycznia muszą być szczepione w pierwszych dwóch latach życia przeciwko jedenastu chorobom, w tym krztuścowi, odrze, różyczce i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. 

Do tej pory tylko trzy szczepionki były w tym okresie obowiązkowe, a mianowicie przeciwko błonicy, tężcowi i polio. Program został po raz pierwszy ogłoszony w zeszłym roku, a parlament zaakceptował go w połowie grudnia.

Zdania są podzielone

Zwolennicy obowiązkowych szczepień przypominają o tym, że tylko 78 procent dwulatków zostało zaszczepionych przeciwko odrze we Francji, a 95 procent populacji powinno być zaszczepionych, aby skutecznie powstrzymać wirusa odry. Przeciwnicy szczepień ostrzegają natomiast przed skutkami ubocznymi.

Nie będzie kar

Kiedy dzieci we Francji przychodzą do przedszkola lub szkoły, rodzice są zobowiązani do przedstawienia dokumentacji szczepień. Kara za złamanie dotychczasowego obowiązku szczepień została wykreślona z ustawy.

Nie we wszystkich krajach szczepienia są obowiązkowe

Na przykład w Niemczech lekarze muszą udzielić porady w sprawie szczepień, a jeśli rodzice się nie zastosują zgłosić to do odpowiedniego urzędu. Nie ma jednak obowiązku szczepienia. Z kolei we Włoszech wprowadzono niedawno obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze, po ostatnim wybuchu epidemii. Od tego czasu obowiązkowe jest szczepienie dzieci przeciwko 10 chorobom.

Magdalena Mroczek

Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz