Latos w debacie nad expose: Pora wrócić do normalności i cieszę się, że tę normalności pani premier zadeklarowała

18 Listopada 2015, 18:13

Trwa druga część debaty nad expose premier Beaty Szydło. Do zdrowotnej części wystąpienia premier odniósł się Tomasz Latos, były przewodniczący komisji zdrowia z PiS.

Jak można się było spodziewać poseł rządzącego klubu PiS w swoim wystąpieniu chwalił planowane przez rząd zmiany w systemie ochrony zdrowia, a w szczególności wprowadzenie budżetowego systemu finansowania,  powrót do państwowego ratownictwa medycznego, darmowe leki dla osób starszych i jak powiedział:  – Pora wrócić do normalności i cieszę się, że tę normalności pani premier zadeklarowała.

 –  Warto podkreślić, że hasło powrotu do programu św.p. prof. Religi daje nadzieje, że rząd pani premier ma uporządkowany i przemyślany program wdrażania reform w ochronie zdrowia. Poprzednicy odwoływali się do kwestii chociażby regionalnych potrzeb zdrowotnych, sieci szpitali zdiagnozowania tych potrzeb, ale nigdy tego nie zrealizowali. Pora wreszcie aby te sprawy były nareszcie dla dobra Polaków zrealizowane  –  powiedział Latos.

Poseł podkreślał, że teraz czas zacząć mówić o służbie zdrowia, a nie jak dotąd ochronie zdrowia, bo jest to coś więcej niż ochrona, jest to misja, którą rząd realizuje wobec obywateli. Ta zmiana słownictwa ma zobrazować odejście rządu od krytykowanego przez PiS  systemu nastawionego na zysk. Latos skrytykował także wprowadzoną przez PO ustawę o działalności leczniczej, którą nazwał jednym ze źródeł problemów w systemie.

 –  Pani premier wspominała o tym, że nie może być ona nastawiona na zysk, a szpital nie może być przedsiębiorstwem. Tak właśnie mówiliśmy wielokrotnie i pisaliśmy w programie PiS, że jednym ze źródeł tego zła, które dziej się właśnie w ochronie zdrowia, jest ustawa o działalności leczniczej. Zapisano w niej nadrzędną rolę zysku, nadrzędną rolę ekonomii nad dobrem pacjenta.

Zdaniem posła zmiany muszą dotyczyć także ratownictwa medycznego, które powinno  być państwowe tak jak policja, straż pożarna  –  I nikomu nie przychodzi do głowy dokonywanie w tym zakresie prywatyzacji  –  mówił,

Na koniec poruszył temat leków i funkcjonowania ministerstwa zdrowia w tym zakresie:  –  W jednym z wystąpień klubowych, dużego klubu pozycyjnego, usłyszałem o tym, że jest poczucie bezkarności. Ja chcę wyraźnie podkreśli, że to poczucie bezkarności było właśnie w ministerstwie zdrowia i właśnie w ciągu ostatnich 8 lat. Można przywołać wiele spraw np. wywóz leków zagranicę.

Poseł Latos przywołał w ten sposób  tzw. aferę lekową. Tematem tym  zajmował się aktywnie już w poprzedniej kadencji Sejmu. Powiadomił w tej sprawie także prokuraturę, która w październiku wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia w roku 2012 uprawnień przez urzędników Ministerstwa Zdrowia poprzez niewłaściwą interpretację przepisów ustawy o refundacji leków oraz ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie wysokości marży hurtowej obowiązującej polskiego przedsiębiorcę hurtowego przy sprzedaży hurtowej leków przedsiębiorcy zagranicznego, czym działano na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 par. 1 kk.

Ministerstwo zapewnia natomiast, że nie ma mowy o żadnej aferze lekowej.

O co chodzi a aferze lekowej

AG

źródło: sejm.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz