M. Czech o najbliższych planach w polityce lekowej

11 Stycznia 2018, 13:06

- Leki to część systemu najbardziej uporządkowana i grająca według określonych reguł. Musimy pracować nad niedoskonałościami. Widzę też ogromne wyzwania w innych obszarach systemu – mówił dziś wiceminister zdrowia Marcin Czech i nakreślił najbliższe plany Ministerstwa związane z polityką lekową. 

- Na pewno mamy w planach dużą nowelizację Prawa farmaceutycznego. Jesteśmy w ciągłych kontaktach roboczych ze środowiskiem. Pracujemy też nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Planujemy tu wprowadzić około 20 zmian, w tym zmniejszyć liczbę publikacji list refundacyjnych - mówił dziś podczas konferencji "Priorytety 2018" wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Uporządkowanie obrotu lekami

- Mamy nadzieję uporządkować obszar obrotu lekami. Naszym priorytetem jest to, aby nasi pacjenci mieli dostęp do leków, których potrzebują. Krok po kroku systematycznie na każdej liście będziemy się starali wdrażać nowe terapie - mówił M. Czech.

Nowe instrumenty dzielenia ryzyka

- Będziemy chcieli już może w pierwszym lub drugim kwartale popatrzeć na wyniki dwóch, trzech stosowanych u nas terapii. Będziemy chcieli przychylnie spojrzeć w kierunku instrumentów dzielenia ryzyka uzależnionych od wyników. Mowa może o jednym czy dwóch w 2018 roku - wyjaśnił wiceminister.

Refundacyjny Tryb Rozwojowy i opieka farmaceutyczna to kolejne obszary, na które Ministerstwo Zdrowia chce postawić w tym roku. Prace nad jednym i drugim wciąż trwają. Resort pracuje też nieustannie nad dokumentem Polityka Lekowa Państwa. Według zapewnień wiceministra zdrowia, dokument jest już w połowie gotowy.

AS

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

sale Piątek, 12 Stycznia 2018, 23:23
Przykro patrzec na tego goscia, dyletant i narcyz, skad PIS bral takie miernoty. Nowy minister juz wie z kim ma do czynienia.