Milion z budżetu na Ośrodek im. prof. Zbigniewa Religi

12 Stycznia 2018, 8:54

Wczoraj Sejm uchwalił budżet na 2018 rok. Przyjęto jedną poprawkę złożoną przez posłów wszystkich partii i klubów. Chodzi w niej o przeznaczenie 1,2 mln zł na utworzenie Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. prof. Zbigniewa Religi.

Według projektu budżetu na ten rok, dochody państwa wyniosą 355,7 mld zł, a wydatki 397,2 mld zł. W projekcie założono deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. w wysokości 2,7 proc. PKB. Deficyt ma nie przekroczyć 41,5 mld zł.

Podczas prac posłowie rozpatrzyli blisko 400 poprawek

Wśród nich znalazły się wyłącznie wnioski pozytywnie zaopiniowane w środę przez komisję finansów publicznych - kilkadziesiąt poprawek PiS złożonych w drugim czytaniu i jeden ponadpartyjny. Dotyczył utworzenia Śląskiego Ośrodka Kliniczno-Naukowego Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. prof. Zbigniewa Religi. Na ten cel w budżecie państwa został zarezerwowany ponad milion złotych.

Przyjęte poprawki

Część poprawek PiS zakłada szereg inwestycji regionalnych dotyczących m.in. doinwestowania wskazanych we wnioskach jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, czy policji, placówek służby zdrowia, żłobków, czy przedszkoli. Jako źródło ich finansowania wskazano rezerwę celową na finansowanie EXPO w Łodzi, którego jednak nie będzie w 2022 roku.

"Bardzo dziękuję za przyjęcie tego budżetu. To jest zdecydowanie najlepszy budżet, jaki mogliśmy wypracować dla polskich rodzin, polskich obywateli" – mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki po uchwaleniu budżetu na 2018 rok.

AS

Źródło: Money.pl, TVN 24, Sejm

Foto: Sejm/P.Kula

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Piotr Piątek, 12 Stycznia 2018, 9:16
To w końcu ile to będzie kosztowało? Tytuł nie pasuje do kwoty w lidzie.
jot Piątek, 12 Stycznia 2018, 9:14
To miliard czy milion na ten ośrodek Religi? W tzw. Programie dla Śląska zapisano, że ma kosztować 85 mln zł