Program prokreacyjny ruszył, ale nie wszędzie

12 Stycznia 2018, 14:18 ciąża

Po ponad roku prac zmierzających do rzeczywistego uruchomienia programu kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego przyjęcia pacjentów rozpoczęły się, ale nadal nie we wszystkich placówkach. Ostatecznie wybrano 16 ośrodków. A umowy z Funduszem podpisało jedynie 10 z nich. W czterech województwach ośrodki referencyjne w ogóle nie powstały.

Ministerstwo zdrowia w drodze konkursu ofert wyłoniło ostatecznie 16 - a nie jak przekazywano nam kilka miesięcy temu - 17 ośrodków. Oznacza to, że zdecydowano się na wybór minimalnej liczby podmiotów, o jakiej jest mowa w opisie programu.

Przyjęcia pacjentów we wszystkich ośrodkach miały rozpocząć się w grudniu 2017 r. Zapisy do programu ruszyły, ale tylko w kilku z nich. Tymczasem szacuje się, że problem niepłodności w Polsce dotyka rocznie 1,5 mln par a tysiące z nich czeka na możliwość wzięcia udziału w programie.

Na razie tylko część

- W 2017 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowy z tymi realizatorami, którzy wyrazili gotowość udzielania świadczeń pacjentom w ramach programu. Środki w łącznej wysokości 2 779 435,20 zł zostały przekazane do 10 realizatorów. W 2018 r. zawarte zostaną umowy ze wszystkimi ośrodkami referencyjnymi, które na bazie zakupionego sprzętu będą udzielały świadczeń. Wtedy też pacjenci będą przyjmowani we wszystkich ośrodkach referencyjnych - przekazuje Polityce Zdrowotnej Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia.

- W związku z tym został zakończony etap realizacji programu związany z utworzeniem sieci referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Od 2018 r. w ramach programu będą realizowane zadania związane z udzielaniem świadczeń z zakresu kompleksowej diagnostyki leczenia niepłodności oraz szkoleniami dla personelu medycznego - informuje M. Kruszewska.

Cztery województwa bez ośrodków

Założeniem programu było, aby w każdym województwie powstał chociaż jeden ośrodek, tak się jednak nie stało. Ośrodki nie powstały w województwie: kujawsko-pomorskim, lubuskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim. Taki stan rzeczy przyczyni się niestety do powstania kolejnych dysproporcji w dostępie do świadczeń z tego zakresu - wynikiem czego będzie utrzymanie sytuacji, kiedy wiele par pozbawionych jest jakiegokolwiek dostępu do pomocy z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności. Z ostatniej ministerialnej listy ośrodków referencyjnych wypadł: Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, Szpital Uniwersytecki nr 2 w Bydgoszczy oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu, który połączył się z tamtejszym Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym, który świadczenia w ramach programu będzie jednak realizował.

Na czym polegać będzie udzielana w programie pomoc?

Świadczenia udzielane w ramach programu obejmują jedynie etap wstępnej i poszerzonej diagnostyki, które umożliwić ma ustalenie przyczyn niepłodności lub wyznaczenie dalszego postępowania terapeutycznego. Etap terapeutyczny leczenia niepłodności w ramach programu nie będzie już objęty finansowaniem. Co oznacza, że w tym zakresie pary będą zmuszone skorzystać ze świadczeń znajdujących się w koszyku NFZ, a to wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich skierowań i najprawdopodobniej wyczekiwaniem w kolejkach.

- Myślę, że powinniśmy wystartować z programem od 1 marca, albo od 1 kwietnia - zapowiada dr hab. n. med, profesor UJK Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Jak wyjaśnia, na potrzeby nowej poradni, modernizowane są pomieszczenia w obrębie starej Izby Przyjęć, gdzie powstanie m.in.: gabinet lekarski, laboratorium seminologiczne, rejestracja. Utworzenie i zakup sprzętu dla referencyjnego ośrodka leczenia niepłodności w WSzZ, będzie możliwe dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Profesor Wojciech Rokita, zapewnia, że diagnozowane będą tu nie tylko kobiety, które mają problemy z niepłodnością, ale i mężczyźni. U pań prowadzona będzie diagnostyka: hormonalna, endoskopowa, a jeżeli zajdzie taka konieczność, wykonywane będą  również zabiegi operacyjne, które mają zlikwidować nieprawidłowość, która jest przeszkodzą w zajściu w ciążę. Profesor Wojciech Rokita wyjaśnia, że pomoc będzie obejmowała wszystkie formy leczenia niepłodności, z wyłączeniem in vitro.  Jeśli kobieta zajdzie w ciąże, będzie dalej wymagała wysokospecjalistycznej pomocy, którą jest w stanie zapewnić jej personel Kliniki Położnictwa i Ginekologii Szpitala Zespolonego, która jest ośrodkiem o III poziomie referencyjności.

Kraków, Opole i Łódź - kto jeszcze rozpoczął przyjęcia?

- Jako pierwszy o rozpoczęciu programu poinformował nas Szpital Uniwersytecki w Krakowie - mówi Polityce Zdrowotnej Marta Górna - przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia „Nasz Bocian”. - Tam rozpoczęły się już zgłoszenia do programu - dodaje.

O uruchomieniu programu i pierwszych zapisach pacjentów informuje nas również Iwona Nawrot-Szczepanik, rzecznik prasowy Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Wyjaśniła się także sytuacja z modelowym ośrodkiem w Łodzi. Klinika rozpoczęła przyjęcia pacjentów w ubiegłym roku, ale na podstawie ówczesnej umowy z NFZ, a nie w ramach programu. Przekazane przez ministerstwo pieniądze służyć miały jedynie wyposażeniu ośrodka. W programie dokonano jednak korekty cedując finansowanie programu na Fundusz. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki podpisał umowę z NFZ. Ośrodek otrzymał niezbędne środki a zawarta umowa ma pozwolić na finansowanie ośrodka przez najbliższe lata. Tym samym ruszyły tam przyjęcia w ramach programu.

Z przekazanej nam przez resort zdrowia listy wynika, że umowy z NFZ popisały jeszcze ośrodki w: Katowicach, Poznaniu i Szczecinie oraz trzy z czterech placówek w Warszawie. Wspomniana kielecka placówka mimo, iż umowę z Funduszem zawarła - udzielanie świadczeń rozpocznie dopiero za kilka miesięcy.

Z zakupionego w ramach programu sprzętu personel nie zaproponuje in-vitro

- W 2017 r. zostały sfinansowane inwestycje w postaci dofinansowania zakupu sprzętu medycznego oraz prac budowlanych mających na celu spełnienie przez realizatorów warunków określonych dla referencyjnych ośrodków leczenia niepłodności. Łącznie w tym zakresie sfinansowano zadania w kwocie 19 985 057,13 zł - tłumaczy rzecznik prasowa resortu.

W kilku placówkach będących ośrodkami referencyjnymi w ramach ministerialnego programu wykonuje się także zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego. Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko deklaruje jednak, że działający w tych placówkach sprzęt wykorzystywany ma być wyłącznie w celu realizacji ministerialnego programu. Oznacza to, że z zakupionej aparatury najprawdopodobniej nie będą mogły skorzystać pary, które zostały zakwalifikowane do lokalnych programów in-vitro.

Poniżej prezentujemy aktualny wykaz 16 ośrodków referencyjnych działających w ramach programu:

Lp.

Nazwa realizatora

1

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Wrocławiu, ul. R. Weigla 5, 50-981 Wrocław

2

Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, 45-066 Opole,

ul. Reymonta 8

3

Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu, ul. Polna 33,

60-535 Poznań

4

Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi, ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź

5

Instytut Matki i Dziecka, ul. Kasprzaka 17a, 01-211 Warszawa

6

Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie,

35-301 Rzeszów, ul. Lwowska 60

7

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Prof. dr. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, ul. Czerniakowska 231, 00-416 Warszawa

8

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr.1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego  Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, ul. Unii Lubelskiej 1, 71-252 Szczecin

9

Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej, ul. Karowa 2, 00-315 Warszawa

10

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, ul. Kopernika 36, 31-501 Kraków

11

Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, ul. Borowska 213, 50-556 Wrocław

12

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A, 15-276 Białystok

13

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ul. Ceglana 35, 40-514 Katowice

14

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, 80-952 Gdańsk, ul. Dębinki 7

15

Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Sp. z o.o., Pl. S. Starynkiewicza 1/3,  02-015 Warszawa

16

Wojewódzki Szpital Zespolony, 25-736 Kielce, ul. Grunwaldzka 45

Anna Grela

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz