Pilotaż e-Recepty ruszy w połowie lutego

15 Stycznia 2018, 9:01

e-Recepta ma stanowić jedną z kluczowych e-usług planowanych do wdrożenia w ramach informatyzacji ochrony zdrowia. Obowiązek wystawiania recepty w postaci elektronicznej, wejdzie w życie od 2020 roku. A pilotaż już w połowie lutego. 

Już od 16 lutego tego roku ma ruszyć pilotaż e-Recepty. Będzie przeprowadzony w dwóch powiatach województwa mazowieckiego.

Jak ma wyglądać proces wystawiania e-Recepty?

Uprawniony pracownik medyczny wystawi i cyfrowo podpisze e-Receptę. Następnie pacjent otrzyma wydruk informacyjny w postaci recepty ze wszystkimi danymi oraz wdrukowanym kluczem i kodem dostępowym. Jeżeli pacjent nie będzie chciał wersji papierowej to otrzyma receptę „mobilną” za pośrednictwem e-mail lub SMS.

Korzyści z e-Recepty

Dla pacjenta to między innymi wyeliminowanie problemu nieczytelności recept. Elektroniczna recepta to także ograniczone do minimum ryzyko pomyłki i wydania nieprawidłowego leku. Zaletą będzie też możliwość wykupienia każdego leku w innej aptece.

Dla pracowników medycznych e-recepta oznacza krótszy czas wystawiania recepty, a dla płatnika lepszą kontrolę nad publicznymi pieniędzmi.

AS

Źródło: NIPiP

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz