Samorząd fizjoterapeutów działa już rok. Ile osób z uprawnieniami?

15 Stycznia 2018, 13:54

Samorząd zawodowy fizjoterapeutów działa już od roku. Zajmuje się m.in. weryfikacją uprawnień i wydawaniem prawa wykonywania zawodu oraz przygotowaniem wytycznych procesu fizjoterapii. Ile osób ma już uprawnienia?

W zeszłym tygodniu odbyło się XIV posiedzenie Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Samorząd zawodowy działa już od roku i podsumował działania. Jednym z głównych jest weryfikacja uprawnień i przyznawanie prawa wykonywania zawodu. Ponieważ wcześniej samorządu ani ustawy o fizjoterapeutach nie było, zawód ten mógł w praktyce wykonywać każdy, np. po weekendowym kursie. 

Prawie 13,5 tys. z uprawnieniami

W czasie ostatniego posiedzenia przegłosowano pozytywnie 1560 wniosków o nadanie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty, dzięki czemu łączna liczba fizjoterapeutów z prawem wykonywania zawodu osiągnęła 13490. 

Dzięki działalności samorządu udało się m.in. usunąć przepisy, z powodu których np. osobom z dwoma długimi nazwiskami nie było można wyrobić dokumentów - pisaliśmy o tym tutaj Fizjoterapeuci: MZ naprawia błąd we wzorze prawa wykonywania zawodu


Praca nad wytycznymi

Izba pracuje też nad wytycznymi procesu fizjoterapii i dokumentacji w zakresie testów funkcjonalnych i dostosowaniem ich do ICF.

Sprawdzą znajomość polskiego

Podobnie jak w innych zawodach medycznych, Izba zajmie się m.in. sprawdzeniem kompetencji pracowników medycznych z zagranicy, chcących pracować w Polsce. Podczas posiedzenia podjęto uchwałę w sprawie powołania składu komisji egzaminacyjnej ze znajomości języka polskiego, do której obliguje art. 13 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Wyczekiwana ustawa

Powstanie samorządu fizjoterapeutów umożliwia ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, którą uchwalono we wrześniu 2015 r., a która weszła w życie w połowie 2016 r. Oczekiwano na tę regulację wiele lat, a w ostatniej chwili PiS próbował zablokować jej wejście w życie.
Ustawa reguluje kwestie wykonywania zawodu, kształcenia i działania samorządu zawodowego. Do czasu opracowania tej regulacji działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych mógł założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii były wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Ustawa przesądziła, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Określiła wymogi wobec osób wykonujących ten zawód, wprowadziła też Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów (podobny do tego, jaki mają np. lekarze). W przepisach określono, że wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych. I to właśnie zakres samodzielności tego zawodu budził wątpliwości części posłów i to większe niż zgłaszał np. samorząd lekarski. 

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz