MZ o dodatkowych środkach na sprzęt dla dzieci. Odpowiedź na WOŚP?

16 Stycznia 2018, 8:56 Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że szczególną uwagę, jako minister zdrowia, będzie poświęcał bezpieczeństwu najmłodszych pacjentów.

- Zwrócę szczególną uwagę na bezpieczeństwo najmłodszych pacjentów. Z ogromnym szacunkiem odnoszę się do wszystkich, którzy na co dzień, z poświęceniem i zaangażowaniem, troszczą się o nich na oddziałach neonatologicznych – deklaruje minister Ł. Szumowski i przypomina, że dzięki specustawie w ubiegłym roku MZ przeznaczyło na sprzęt dla najmłodszych pacjentów dodatkowo 115 mln zł.

Nowy sprzęt dla dzieci

Zakupiono m.in. aparaturę monitorującą (np. kardiomonitory, pulsoksymetry), diagnostyczną (np. ultrasonografy, aparaty rentgenowskie, rezonans magnetyczny) oraz leczącą (np. respiratory, inkubatory, aparatury do terapii tlenkiem azotu i do leczniczej hipotermii).

– To właśnie w pierwszych chwilach życia najmłodszych pacjentów poza organizmem mamy oceniamy ich stan, określamy ich potrzeby, diagnozujemy ewentualne nieprawidłowości i dzięki temu, że mamy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń, możemy tym nieprawidłowościom przeciwdziałać. – tłumaczy minister zdrowia.

Minister dziękuje WOŚP?

Choć w komunikacie Ministerstwa Zdrowia nie ma bezpośredniego odniesienia do działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, możemy jednak przeczytać, że „minister docenia każdą bezinteresowną pomoc na rzecz polskich pacjentów i dziękuje wszystkim dbającym o wyposażenie oddziałów noworodkowych, wspierających tym samym opiekę nad życiem i zdrowiem najmłodszych pacjentów”. 

W niedzielę odbył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze były zbierane na sprzęt dla noworodków. Ostateczna suma zebrana podczas 26. Finału zostanie podana 8 marca. Do wczoraj było to ponad 81 mln zł. Jak informuje WOŚP, pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na specjalne leżanki dla rodziców opiekujących się dziećmi przebywającymi na oddziałach szpitalnych. To problem, o którym od dawna mówią m.in. Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Pacjenta.

AS

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz