Hiszpania liderem w liczbie przeszczepów. Polska w ogonie

16 Stycznia 2018, 10:22 Sala operacyjna

Hiszpania pozostaje światowym liderem w dziedzinie dawstwa i przeszczepiania narządów, wynika z najnowszych statystyk. 

- Liczba dawców w 2017 roku, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrosła o ponad osiem procent - do nowej najwyższej w historii wartości 2.183, powiedział hiszpański minister zdrowia. Liczba przeszczepów wyniosła w 2017 roku 5.259. Najczęściej przeszczepiane były nerki (3.269) i wątroby (1.247).

Ćwierć wieku dominacji

- Przez 26 kolejnych lat Hiszpania była światowym liderem w tej dziedzinie, podkreśliła minister zdrowia Dolors Montserrat. Hiszpania jest "najbardziej hojnym krajem na świecie" i ma "jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej ". "Coraz więcej osób przekazuje narządy, które ratują życie", powiedziała.

Przy 46,9 dawcach na milion mieszkańców, w 2017 r. odnotowano kolejny rekord w Hiszpanii. W ciągu ostatnich trzech lat odsetek ten wzrósł o około 30 procent. Dla porównania w 2016 r. liczba dawców narządów w Niemczech wynosiła 10,4 na milion mieszkańców. Od lat ta liczba ta w Niemczech stale maleje.

Polska w ogonie

Tymczasem Polska wypada blado na tle Hiszpanii pod względem liczby przeszczepianych organów. W Unii Europejskiej zajmujemy dopiero 17 miejsce, za Cechami, Estonią i Węgrami oraz państwami Europy Zachodniej. Przeszczepy nerek od zmarłych są w Polsce aż o 67 proc. rzadsze niż w Hiszpanii. Według statystyk jedynie 17 proc. obywateli zna przepisy dotyczące przeszczepiania narządów.

Magdalena Mroczek

 Źródło: aerzteblatt.de

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

snuq Wtorek, 16 Stycznia 2018, 20:34
artykul nie jest rzeczowy.
Gdzie zestawienie faktow o liczbie osob potrzebujacych przeszczepu z liczba przeprowadzonycj przeszczepow? Bez tego artykul jest po prostu nieprawdziwy. Bo jezeli w polsce ilosc dawcow jest adekwatna do ilosci przeszczepow to nie stoimy tak zle.
Prosime o pisanie rzetelnych informacji popartych faktycznymi danymi i aby te dane mialy podane zrodlo.
Potatos Sobota, 02 Listopada 2019, 23:47
Czekam trzeci rok na przeszczep nerki, jestem ósmy rok na dializach. W niektórych regionach Polski pacjentów przeszczepia się bardzo rzadko albo nie przeszczepia się w ogóle. Nie jest źle, jest tragicznie.