W. Kosiniak-Kamysz: Mamy sprzęt. Teraz trzeba postawić na człowieka

16 Stycznia 2018, 11:27

Jest wspólna inicjatywa Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowoczesnej w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia. Do premiera Mateusza Morawieckiego trafi list przygotowany przez obie partie opozycyjne. Czego konkretnie dotyczy apel PSL i Nowoczesnej?

PSL i Nowoczesne apelują do premiera Mateusza Morawieckiego „o stworzenie wspólnej platformy do rozmowy na temat ochrony zdrowia”.

Zmiany w zdrowiu tylko wspólnie

– Uważamy, że bardzo ważne jest, żeby wyciągnąć ochronę zdrowia z obecnego partyjnego sporu. Są przed nami zadania, które musimy wykonać – mówiła dziś w Sejmie przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubneuer. Wśród najpilniejszych kwestii wymieniła dostęp do lekarza oraz zwiększenie liczby lekarzy i pielęgniarek. – Tych problemów jest mnóstwo, a zadaniem polityków jest dobrze zorganizować ochronę zdrowia. Każda partia polityczna wśród swoich wyborców ma pacjentów. Dlatego to jest sprawa, w której powinniśmy działać ponadpartyjnie – mówiła szefowa Nowoczesnej. – Należy stworzyć program minimum, który będzie realizowany przez kolejne ekipy. Jeśli mamy to zrobić, musimy tego dokonać wspólnie – dodała Lubnauer.

Trzeba postawić na człowieka

- Jeżeli nie wyłączymy z bieżącej debaty politycznej sporu w sprawie opieki zdrowotnej, to żaden rząd nie uzyska efektów. Nie będzie więcej pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów, ratowników medycznych. Nie będzie lepszej dostępności do służby zdrowia i krótszych kolejek – wymieniał w Sejmie szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. – Wiele zrobiono w sprawie podniesienia standardów w opiece medycznej, w sprawie sprzętu. Teraz trzeba postawić na człowieka – mówił Kosiniak-Kamysz. – Na jego godne miejsce pracy i godne warunki pracy i sprawną i szybką dostępność do służby zdrowia, żeby zaufanie do lekarza i pielęgniarki nie zostało zaprzepaszczone. Żaden rząd przez ostatnie 25 lat nie postawił w 100 proc. na zdrowie – podkreślił szef PSL.

Potrzebne pilne spotkanie z premierem

W liście Nowoczesnej i PSL jest prośba do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze spotkanie. – Mamy konkretne propozycje. Nie tylko dotyczące zwiększenia nakładów, ale też wykorzystania tych nakładów – przekonywał dziś w Sejmie Kosiniak-Kamysz.

AS

Źródło: Sejm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

bartek Środa, 17 Stycznia 2018, 22:18
Przez prawie 20 lat (1970-1989) władze w PRL chciały rozwiązac problem rynku zywności bez podniesienia jej cen,a teraz każda ekipa zarzeka się że nie podniesie składki zdrowotnej z podobnym skutkiem